Satranç ve Nostradamus!

Satranç ve Nostradamus!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Kramnik, Kasparov-Kasimdzhanov partisinin galibiyle, satranç dünyasını ve Dünya Satranç Şampiyonluğunu tek bir çatı altında toplayacak olan, Dünya Şampiyonluğu maçını oynamaya hak kazanmasının ardından, aniden fikir değiştirerek Kasparov'la maç yapmayacağını açıkladı. Peki ne olacak? Kahin olmadıkça geleceği önceden bilemeyiz!

Prag Birleşme Planı

Kramnik'in, Leko'ya karşı ünvanını koruyarak, Satranç dünyasında "yeniden birleşme" kararının alındığı "Prag Birlik Planı" dahilinde, Kasparov-Kasimdzhanov partisinin galibiyle, satranç dünyasını ve Dünya Satranç Şampiyonluğunu tek bir çatı altında toplayacak olan, Dünya Şampiyonluğu maçını oynamaya hak kazanmasının ardından, FIDE Dünya Şampiyonu Vladmir Kramnik, aniden fikir değiştirerek 21.10.2004 tarihinde, şartları kabul edilmedikçe Kasparov'la maç yapmayacağını açıkladı.

Peki Kramnik'in şartları ne? Bu sefer mesele daha büyük para ödülleri, daha iyi otel odaları ya da daha az ses çıkaran kameralar değil. Tek şartı, "en-yeniden-birleşmiş-süper-bir,hiper-mega-tek" dünya şampiyonluğu maçını, Kasparov, Anand, Kasimdzhanov and Ponomariov'un oynayacağı dörtlü bir turnuvanın galibiyle oynamak!Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Kramnik'in reddiyesine farklı yorumlar mevcut. Tabi ki, herkes Anand'ın da Dünya Şampiyonluğu meselesinde adını geçmesini istiyorken Kramnik'in fikrine karşı çıkmak kolay değil, ama o zaman 6 Mayıs 2002'de Ilyumzhinov ve Kasparov'la beraber Prag Birleşme Planı'nı imzalayan kimdi?

Dünya Satrancı bu kadar karmaşık bir hukuki-etik çıkmazdayken tüm satranç severler de üzerilerine düşeni yapıp, ne olacağını ölesiye merak ediyor. Ne mi olacak? Kahin olmadıkça geleceği önceden bilemeyiz. Kahin olmadıkça! İşte Satrançokulu, işte satranç haberciliği ve işte gerçekler!

Nostradamus ve Satranç

Kramnik'in, Leko'ya karşı ünvanını koruyarak, Satranç dünyasında "yeniden birleşme" kararının alındığı "Prag Birlik Planı" dahilinde, Kasparov-Kasimdzhanov partisinin galibiyle, satranç dünyasını ve Dünya Satranç Şampiyonluğunu tek bir çatı altında toplayacak olan, Dünya Şampiyonluğu maçını oynamaya hak kazanmasının ardından, fikir değiştirerek 21.10.2004 tarihinde, şartları kabul edilmedikçe Kasparov'la maç yapmayacağını açıkladı. Peki Kramnik'in şartları ne? Bu sefer mesele daha büyük para ödülleri, daha iyi otel odaları ya da daha az ses çıkaran kameralar değil. Tek şartı, "en-yeniden-birleşmiş-süper-bir,hiper-mega-tek" dünya şampiyonluğu maçını, Kasparov, Anand, Kasimdzhanov and Ponomariov'un oynayacağı dörtlü bir turnuvanın galibiyle oynamak!

Kramnik'in reddiyesine farklı yorumlar mevcut. Tabi ki, herkes Anand'ın da Dünya Şampiyonluğu meselesinde adını geçmesini istiyorken Kramnik'in fikrine karşı çıkmak kolay değil, ama o zaman 6 Mayıs 2002'de Ilyumzhinov ve Kasparov'la beraber Prag Birleşme Planı'nı imzalayan kimdi?

Dünya Satrancı bu kadar karmaşık bir hukuki-etik çıkmazdayken tüm satranç severler de üzerilerine düşeni yapıp, ne olacağını ölesiye merak ediyor. Ne mi olacak? Kahin olmadıkça geleceği önceden bilemeyiz. Kahin olmadıkça! İşte Satrançokulu, işte satranç haberciliği ve işte gerçekler!

Nostradamus'un "yeniden birleşme" üzerine kehanetleri

Bugün ilk adımlarını izlediğimiz dava bundan çok çok uzun zaman önce 1563'te Nostradamus tarafından "Ruy Lopez'e mektup" başlıklı kehanetinde öngörülmüştü.

El yazması mektubun sadece iki orijinali biliniyor; birincisini Nostradamus kendisi için saklamıştı ve şimdi Vatikan Hazineleri arasında, diğerini de Ruy Lopez'e gönderdi ve yüzyıllardır dünyanın en iyi satranççısından bir sonrakine geçmekteydi, ta ki Staunton mektubu Morphy'ye vermeyi reddedene kadar. Mektubun bu kopyası da Staunton'un ölümünden sonra birkaç özel evrakıyla birlikte, mektubun günümüze kadar gelebilmesini sağlayan, Britanya Müzesine teslim edilmiştir. İşte mektubun tam metni!

"Ruy Lopez'e Mektup"

2005 Kasparov Dubai'de Kasimdzhanov'la maç yapacak. Sadece cüzdanına 1.2 milyon dolar daha koymak ve Kramnik'le yeniden birleşme maçını yapmak için. Kasparov kazanacak.

Kasparov Dubai'de Kasimdzhanov'la maç yapacak. Sadece cüzdanına 1.2 milyon dolar daha koymak ve Kramnik'le yeniden birleşme maçını yapmak için. Kasparov kazanacak.

2005 FIDE Başkanı Ilyumzhinov 2005 Kasımına Kasparov-Kramnik maçını ilan edecek. Ve diyecek ki "30 gün içinde her kim sözleşmeyi imzalamayı reddederse maç hakkını kaybedecek ve yerine FIDE rating listesindeki en uygun oyuncu geçecek." Kasparov imzalayacak, Kramnik reddedecek, ve diyecek ki; Kasparov, Anand, Kasimdzhanov ve Ponomariov'un oynadığı dörtlü bir turnuvanın galibiyle oynayacağım! Ilyumzhinov boyun eğecek. Boyun eğecek ki satranç dünyasına yeniden barış hakim olsun. Kasparov da o­nay verecek. Anand da o­nay verecek. Ama Ponomariov'un avukatı FIDE'yi mahkemeye verecek ve diyecek ki ; "Ponomariov da, Kasimdzhanov da Prag antlaşması imzalandığından bu yana FIDE dünya şampiyonu ünvanını elinde tuttu ama Anand yoktu!" Aradan Leko'nun avukatı da konuşacak : "Eğer Ponomariov davayı kazanırsa, ve Anand'ı listeden çıkartırsa, Leko da FIDE'yi dava edecek, eğer ki turnuvada boş kalan dördüncü yer kendine verilmez ise…"

FIDE Başkanı Ilyumzhinov 2005 Kasımına Kasparov-Kramnik maçını ilan edecek. Ve diyecek ki "30 gün içinde her kim sözleşmeyi imzalamayı reddederse maç hakkını kaybedecek ve yerine FIDE rating listesindeki en uygun oyuncu geçecek." Kasparov imzalayacak, Kramnik reddedecek, ve diyecek ki; Kasparov, Anand, Kasimdzhanov ve Ponomariov'un oynadığı dörtlü bir turnuvanın galibiyle oynayacağım! Ilyumzhinov boyun eğecek. Boyun eğecek ki satranç dünyasına yeniden barış hakim olsun. Kasparov da o­nay verecek. Anand da o­nay verecek. Ama Ponomariov'un avukatı FIDE'yi mahkemeye verecek ve diyecek ki ; "Ponomariov da, Kasimdzhanov da Prag antlaşması imzalandığından bu yana FIDE dünya şampiyonu ünvanını elinde tuttu ama Anand yoktu!" Aradan Leko'nun avukatı da konuşacak : "Eğer Ponomariov davayı kazanırsa, ve Anand'ı listeden çıkartırsa, Leko da FIDE'yi dava edecek, eğer ki turnuvada boş kalan dördüncü yer kendine verilmez ise…"

2006 Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

2010 Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek

Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek

2011 Davalar bitecek, Ponomariov'un avukatı kazanacak. Anand'ın avukatı derhal temyiz talp edecek.

Davalar bitecek, Ponomariov'un avukatı kazanacak. Anand'ın avukatı derhal temyiz talp edecek.

2014 Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

2016 Anand'ın avukatı temyizde haklı çıkacak. Turnuva başlangıç tarihi Ocak 2017 olarak belirenecek.

Anand'ın avukatı temyizde haklı çıkacak. Turnuva başlangıç tarihi Ocak 2017 olarak belirenecek.

2016 Kasimdzhanov'un avukatı FIDE'den turnuva ödülünde artış isteyecek, sebep olarak artan enflasyon oranlarını gösterecek.

Kasimdzhanov'un avukatı FIDE'den turnuva ödülünde artış isteyecek, sebep olarak artan enflasyon oranlarını gösterecek.

2018 Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

2019 Kasimdzhanov'un avukatı davayı kazanacak. Dubai sponsorluktan çekilecek ve sebep olarak elektrikli arabaların petrol fiyatlarında çöküşe sebep olması nedeniyle ortaya çıkan yoksulluğu gösterecek.

Kasimdzhanov'un avukatı davayı kazanacak. Dubai sponsorluktan çekilecek ve sebep olarak elektrikli arabaların petrol fiyatlarında çöküşe sebep olması nedeniyle ortaya çıkan yoksulluğu gösterecek.

2022 Ilyumzhinov, turnuva için daha yüksek bir nakit ödülü kendi cebinden vereceği taahütüyle, yeniden FIDE başkanı seçilecek.

Ilyumzhinov, turnuva için daha yüksek bir nakit ödülü kendi cebinden vereceği taahütüyle, yeniden FIDE başkanı seçilecek.

2023 Bilgisayar Deeper Blue FIDE Dünya Şampiyonluğunu kazanacak. Programcıları , Deeper Blue'nun turnuvada 5. katılımcı olarak yer almasını talep edecek.

Bilgisayar Deeper Blue FIDE Dünya Şampiyonluğunu kazanacak. Programcıları , Deeper Blue'nun turnuvada 5. katılımcı olarak yer almasını talep edecek.

2024 Kramnik, eğer bilgisayarın turnuvada yarışmasına izin verilmez ise kazananla oynamayacağını ilan edecek, sonra da eğer bilgisayar kazanırsa, o­nunla da oynamayacağını söyleyecek. Anand ve Ponomariov'u temsil eden avukatlar Kramnik'i dava edecekler ve Kramnik'in 4lü turnuvanın galibiyle oynamayı baştan kabul ettiğini kanıt gösterecekler. Kramnik'in avukatları, bunun ödül artışının ilanından önce olduğunu söyleyerek, durumun tamamen değiştiğini savunacaklar. Diyecekler ki; "Turnuvanın ödülündeki artış, Kramnik'in, hukuken ve ahlaken, fikir değiştirmeye özgür olabileceği yeni şartlar yarattı!"

Kramnik, eğer bilgisayarın turnuvada yarışmasına izin verilmez ise kazananla oynamayacağını ilan edecek, sonra da eğer bilgisayar kazanırsa, o­nunla da oynamayacağını söyleyecek. Anand ve Ponomariov'u temsil eden avukatlar Kramnik'i dava edecekler ve Kramnik'in 4lü turnuvanın galibiyle oynamayı baştan kabul ettiğini kanıt gösterecekler. Kramnik'in avukatları, bunun ödül artışının ilanından önce olduğunu söyleyerek, durumun tamamen değiştiğini savunacaklar. Diyecekler ki; "Turnuvanın ödülündeki artış, Kramnik'in, hukuken ve ahlaken, fikir değiştirmeye özgür olabileceği yeni şartlar yarattı!"

2026 Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

Ilyumzhinov yeniden FIDE başkanı seçilecek.

2027 Bobby Fischer FIDE dünya şampiyonluğunu kazanacak ve bunu New York'taki bir hücreden e-mail yoluyla oynadığı bir maç ile yapacak. Fischer turnuvada yer hakkı talep edecek. FIDE, Fischer'in tüm maçlarda bizzat bulunması konusunda ısrar edecek. Ponomariov'un avukatları FIDE ye karşı ihtiyadi tedbir davası açacaklar ve müvekkillerini hapishane sınırları içerisinde bir maç oynamaya mecbur bırakacak bir kural değişikliği yapılmamasını isteyecekler. Avukatlar haklı bulunacak.

Bobby Fischer FIDE dünya şampiyonluğunu kazanacak ve bunu New York'taki bir hücreden e-mail yoluyla oynadığı bir maç ile yapacak. Fischer turnuvada yer hakkı talep edecek. FIDE, Fischer'in tüm maçlarda bizzat bulunması konusunda ısrar edecek. Ponomariov'un avukatları FIDE ye karşı ihtiyadi tedbir davası açacaklar ve müvekkillerini hapishane sınırları içerisinde bir maç oynamaya mecbur bırakacak bir kural değişikliği yapılmamasını isteyecekler. Avukatlar haklı bulunacak.

2028 Deeper Blue FIDE genel toplantı oylaması sonucu turnuvada yer almaktan men edilecek.

Deeper Blue FIDE genel toplantı oylaması sonucu turnuvada yer almaktan men edilecek.

2029 Kramnik's avukatı Anand ve Ponomariov'un avukatlarına karşı davayı kaybedecek. Ilyumzhinov turnuvanın 2030'da Elista'da başlamasına karar verecek.

Kramnik's avukatı Anand ve Ponomariov'un avukatlarına karşı davayı kaybedecek. Ilyumzhinov turnuvanın 2030'da Elista'da başlamasına karar verecek.

2030 Ilyumzhinov FIDE Başkanı seçilemeyecek! Yeni başkan Mikhail Kramnik olacak, Vladimir'in oğlu. Oğul Kramnik turnuvanın başlama tarihini mayıs 2035'e erteleyecek.

Ilyumzhinov FIDE Başkanı seçilemeyecek! Yeni başkan Mikhail Kramnik olacak, Vladimir'in oğlu. Oğul Kramnik turnuvanın başlama tarihini mayıs 2035'e erteleyecek.

2034 Mikhail Kramnik yeniden FIDE Başkanı seçilecek. Ilyumzhinov artık sponsor olmayı reddedecek ve turnuvanın başlama tarihi yeni bir sponsor bulunana kadar ertelenecek.

Mikhail Kramnik yeniden FIDE Başkanı seçilecek. Ilyumzhinov artık sponsor olmayı reddedecek ve turnuvanın başlama tarihi yeni bir sponsor bulunana kadar ertelenecek.

2005'ten beri tüm FIDE dünya şampiyonları FIDE'ye kollektif bir dava açacak ve turnuvada oynama haklarının ihlal edilmemesi konusunda ısrar edecekler.

2038 Mikhail Kramnik yeniden FIDE başkanı seçilecek.

Mikhail Kramnik yeniden FIDE başkanı seçilecek.

2042 Kirsan Ilyumzhinov Mikhail Kramnik'i seçimlerde büyük farkla geçerek 80inci doğum gününde FIDE başkanı seçilecek.

Kirsan Ilyumzhinov Mikhail Kramnik'i seçimlerde büyük farkla geçerek 80inci doğum gününde FIDE başkanı seçilecek.

2043 Kasparov 80. yaş gününü FIDE'nin Florida'daki "Caissa Huzur Evi"nde kutlayacak.

Kasparov 80. yaş gününü FIDE'nin Florida'daki "Caissa Huzur Evi"nde kutlayacak.

2045 Vladimir Kramnik 70. yaş gününü FIDE'nin Florida'daki Caissa Huzur Evi"nde kutlayacak.

Vladimir Kramnik 70. yaş gününü FIDE'nin Florida'daki Caissa Huzur Evi"nde kutlayacak.

2046 Vladimir Kramnik Kasparov'la 24 oyunluk bir maç yapacak ; Caissa Huzur Evi Satranç Şampiyonası. Klasik zaman kontrolüyle ve elektronik desteklerle… Ödül güzel bir hatıra kupası ve akşam yemeğinde ıstakoz olacak. Maç beraberlikle sonuçlanacak. Ilyumzhinov buna satranç dünyasının yeniden birleşmesi diyecek ve her iki oyuncuyu da eşitlik bozulmadan, birinciliği paylaşmış ilan edecek.

Vladimir Kramnik Kasparov'la 24 oyunluk bir maç yapacak ; Caissa Huzur Evi Satranç Şampiyonası. Klasik zaman kontrolüyle ve elektronik desteklerle… Ödül güzel bir hatıra kupası ve akşam yemeğinde ıstakoz olacak. Maç beraberlikle sonuçlanacak. Ilyumzhinov buna satranç dünyasının yeniden birleşmesi diyecek ve her iki oyuncuyu da eşitlik bozulmadan, birinciliği paylaşmış ilan edecek.

Kırpan, ekleyen, çıkaran, düzenleyen ve çeviren : O.Oğul Köseoğlu

Kaynak : www.chessbase.com


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir