Satranç kahramanlığından politik sıfıra mı?

Satranç kahramanlığından politik sıfıra mı?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Yukardaki başlığı uzun zaman önce Moskov Times’ın internet sitesinde okumuştum ve çok dikkatimi çekmişti. Bahsedilen konu tahmin edeceğiniz üzere Kasparov’un aktif satrancı bıraktıktan sonra politikaya atılması. Peki gerçekten satrancın kahramanı politik bir sıfır olma yolunda mı?

Kendilerine ‘Öteki Rusya’ adını veren muhalif bir grubun liderliğine soyundu efsane oyuncu. Onun yanı sıra eski Rusya başbakanlarından Igor Gaydar’ın kızı Maria Gaydar’ın da bulunduğu muhalif grup önceki günlerde Puşkin meydanında yaptıkları gösteri ve daha sonra olanlarla tekrar gündeme geldiler.Putin sonrası Rusya’da zengin ile fakirin arasında ki uçurumun arttığını öne süren muhalif kanat ülkelerinde destek bulmaya başladılar. Otoriteler mevcut başkan Putin’in ülkesinde ki çatlak seslere sert müdahalesi sonucunda halkın ona karşı olan sevgisinin ve güvenin azaldığı yönünde görüş belirtiyorlar.

Peki Kasparov’un politikaya olan ilgisi ne zaman oluştu? Bu sorunun cevabı sanırım 90’lı yılların başına denk geliyor.Komünizmin son günlerinde ülkenin parlayan yıldızlarının başında şampiyon Kasparov geliyordu. O zamanlar da da aslında yine muhalif bir tutumu vardı ve Liberal partinin gençlik kollarının bir üyesiydi.Hatta Karpov ile olan maçlarında hükümetin Karpov’a gözle görülür destek verdiğini belirtmişti. Kendisi bilindiği üzere dünya ekonomisi üzerinde görüşlerine başvurulan insanlar arasında.Davos ekonomi zirvesine de katılan Kasparov, aktif oyunculuğunun yanı sıra sürekli muhalif tutmunu da dile getirmiştir.

kasparov

Kasparov’un geçmişine bakıldığında aslında sadece politik anlamda bir muhalefet gözükmemekte.Bilindiği gibi İngiliz usta Short ile FIDE ye karşı bir oluşum içine girmiş, bunun sonucu olarak PCA adında bir grup kurmuştu. 

Satranç tarihinin kabul edilen en büyük oyuncusu, umarım politika defterinin sıradan kahramanları arasında unutulup gitmez.Ya da hükümetin bu sert tutumları yüzünden başına daha da kötü şeyler gelmez.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Kasparov
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir