Dr B Dünya Satranç Şampiyonu Czentovic’e Karşı

Dr B Dünya Satranç Şampiyonu Czentovic’e Karşı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Stefan Zweig’ın yazdığı “Satranç” romanı sıra dışı hikayesi ile en beğenilen eserlerinden biridir. Her ne kadar satrancın seyirci çekmediği söylense de Zweig, kitabında yarattığı ilginç karakterler ile sürükleyici bir hikaye anlatır. Kitapta satrancın adeta başrolde olması ve gerilim unsurunun temelini oluşturması da satranç severler için bir başka cazibe noktası. Ayrıntılar ve video haberin devamında.

Hikaye bir gemide geçer. Satrançsever bir grup o sırada yolculukta bulunan Dünya Şampiyonu Czentovic’e oyun teklif ederler. Oyun devam ederken gizemli bir yabancı Dr B oyuna müdahale eder ve beraberliği sağlar. Bu garip bakışlı adam binlerce satranç oyununu adeta hafızasına kazımıştır.

Dr B’nin inanılmaz yeteneği yolcuları meraklandırır. Savaş sırasında Gestapo tarafından tutuklanan Dr B’nin sahip olduğu tek şey o zamana kadar oynamayı hiç bilmediği satranç ile ilgili bir kitaptır. Hapis hayatı boyunca satranç ile ilgilenen Dr B özgürlüğüne kavuştuğunda bir satranç ustası haline gelmiştir.

Czentovic yabancının oyuna müdahalesinden hoşlanmaz. Yolcuların teşvikiyle Czentovic ve Dr B arasında bir oyun organize edilir. Oyun başladığında Czentovic çok güçlü bir oyuncuyla karşı karşıya olduğunu anlar. Satranç tahtasında zaaf göstermeyen Dr B’nin çök önemli bir başka zayıflığı ortaya çıkar…

satranc roman

Bu harika kitabı Satranç Okulu Marketi‘nden sadece 5 TL’ye satın alabilirsiniz!

czentovic

1960 yapımı Schachnovelle filminde Dünya Şampiyonu Czentovic karakteri. Kendini beğenmiş bir şekilde satranç tahtasına yaklaşıyor. Filmdeki aktör aynı zamanda Türkiye, İstanbul’dan bir isme de benziyor. Siz ne dersiniz?

drb

Dr B oyuna müdahale ediyor. “Durun! O hamleyi yapmayın. Bu konum 1922 yılında oynanmış Alekhine –  Bogoljubow oyununa çok benziyor. Burada doğru hamle…”

 

Hazırlayan FM Selim Gürcan

Anahtar Kelimeler
Sinema Video
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir