Carlsen “Keşke futbolcu olsaydım” der mi?

Carlsen “Keşke futbolcu olsaydım” der mi?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satranç derin birikim, inanılmaz zeka kıvraklığı ve çok çalışma isteyen özel bir spor dalı. En zor kısmı ise diğerlerinden farklı olarak çalışmanın neredeyse sınırının olmaması. Fischer’in 10-12 saat, Korchnoy’un ise günde 8 saat çalıştığı yazılıp çizilen bir durum. Diğer başarılı oyuncularının istisna olduğunu da söyleyemeyiz. İyi satranççılar çok çalışırlar. Hele ki günümüzde açılış hazırlığı çok zaman almakta ve sınırı yok. Peki bu çalışmanın karşılığını satranç ustaları alabiliyor mu? Özgür Satranç‘ta yazılarıyla geniş bir takipçi kitlesi kazanan Mojo Jojo lakaplı üye MojosChessCafe‘de bu konuyu enine boyuna inceliyor.

Fischer gelmiş geçmiş en büyük satranç şampiyonlarından biri olarak kabul edilir. Verdiği şu demeç ise ilginç:

“Satranç dahisi olarak adlandırılmaya itiraz ediyorum çünkü kendimi bir şekilde satranç oynamış olan genel bir dahi olarak görüyorum. Yüzme ile ilgilensem yüzmede de şampiyon olurdum. Kasparov gibi bir süprüntü parçasına satranç dahisi denebilir ama o, idiot bir dahi gibi satranç dışında hiçbir şey bilmiyor.”  

 

fischer yuzerkenMagnus Carlsen spor akademisinde eğitim almış bir sporcu ve doğal olarak pek çok spor dalına da yatkın. Özellikle futbol ve basketbol sevdiği spor dalları. Anand ile yaptığı maçın boş gününde bile spor yaptığı bilinmekte. Elbette satranç ustalarının yıl boyunca kazandığı para ile tenisçilerin, futbolcuları veya basketbolcuların kazandığı arasında dağlar kadar fark var. Carlsen hiç bunu düşünerek “Keşke başka spor dalında profesyonel olsaydım.” demiş midir?

carlsen basketbolTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Kim bilir belki Agdestein “Futbolcu olsam nasıl olurdu” diye düşündü ve bunu başardı! 16 yaşında IM ve 18 yaşında GM olan Agdestein aynı zaman Norveç Futbol Milli Takımı’nda da oynadı. Hatta bir ara Beşiktaş’a transferi bile söz konusu olmuştu. İnsan, onun hayatı boyunca satrançtan ve futboldan ne kadar kazandığını merak etmiyor değil.

 

agdestein futbol satranc   Futbolcular, tenisçiler çok para kazanıyor ama ya bir de diğerleri…

sharapova

Maria Sharapova hem başarılı bir tenisçi hem de reklam yüzü olarak büyük paralar kazanıyor. Elbette bulduğu spornsorluklarda güzel fiziğinin etkisi büyük. Bununla beraber tenisteki başarılı olmasa büyük olasılıkla fiziksel özellikleri şimdi kazandığı parayı kazandıramayacaktı. Sonuçta başarı çok çalışma ve beceri sayesinde.

Bazen dost sohbetlerinde “Şu futbolcu bu kadar çok para nasıl kazanır” diye söylenilir.

Ben de  temsilen şu resmi göstereyim.

ali agaoglu

Bir arsaya 5-6 katlı bina diken müteahhit sermayesi sayesinde bir projede milyon dolarlar kazanıyor. Site kurduğu zaman misli mislini. Milyon dolarlar kazanan futbolculara hiç lafım yok!

Peki Türkiye’de satranç ustalarının durumu ne?

Hiç sormayın!

Son olarak bu konuda keyifli yazılar okumak için tavsiyemiz: MojosChessCafe 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir