İnatçı, şikayetçi, kumarbaz, umursamaz ve mazeretçi Janowski

İnatçı, şikayetçi, kumarbaz, umursamaz ve mazeretçi Janowski

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Dawid Janowski (1868-1927) döneminin en ilginç oyuncularından biriydi. Capablanca onun için “Formda olduğunda varolan en tehlikeli oyunculardan biridir” demiştir ki inceleyeceğimiz oyunda Capablanca‘ya karşı büyük tehlikeler yaratmakta. Atak oyunu ile bilinir ama oyunsonları zayıftır. Kendisi de zaten “Oyunsonlarından nefret ediyorum” demiştir. İnatçı bir karaktere sahiptir. Marshall onun hakkında şöyle yazmıştır: “Yanlış devamyolunu bu kadar büyük kararlılıkla oynayan başka kimseyi görmedim!”

Aynı zamanda tam bir mazeretçiydi. Kayıpları hep hava çok soğuk veya sıcak olduğundandı. Pencereye ya çok yakın ya da uzak oturmuş olurdu ve bu yüzden kaybederdi.

Edward Lasker‘in anlattığına göre inatçı ve berbat bir kumarbazdı. Turnuvada kazandıklarını bir gecede rulet masasında bırakabilirdi.

Kariyer açısından bakıldığında Steinitz, Chigorin, Blackburne gibi ustalara karşı üstünlük kurması önemlidir. Capablanca’ya karşı elde ettiği kötü sonuçlar ise onun  stilinin ona karşı tutmadığının göstergesi.

Satrancın Esasları kitabında Capablanca’nın ağzından ikisinin karşılaşmasını görelim. Oyunda Janowski kalite fedası ile en güçlü oyuncuları bile korkudan titretecek bir atağa başlıyor. Bakalım Capablanca nasıl cevap verecek.

Anahtar Kelimeler
Capablanca Janowski
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir