İnanılmaz Carlsen’in Sezgisel Hamleleri

İnanılmaz Carlsen’in Sezgisel Hamleleri

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

“Carlsen’in her hamlede potansiyel enerjiyi hissetmesini sağlayan bir yeteneği var. Bu öyle bir yetenek ki o hamlenin nihai etkilerini iyi satranççılar ve hatta bilgisayarlar bile kestiremiyor. Büyükustaların bulunduğu analiz odasında oyunu analiz ediyorlar ve uzmanlar Carlsen’in Kramnik karşısında yaptığı hamleleri önceden fark etmiyor. Ancak çok sonra hamlelerin mükemmel olduğunu fark ediyorlar.” Garry Kasparov.

Luke McShane – Carlsen 2012 oyununda Carlsen’in nasıl düşündüğünü inceliyoruz.

Satrançta sezgi SatrancOkulu.com sitesinde çok tartışılan bir konu. Büyükustalar bir hamle yapar ve bu hamlenin iyi olduğunu hissediyorum derler. Yıldız Savaşları tarzına benziyor.

“Gücü hisset Skywalker. Güç seninle!”Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

“Hamleyi hisset Carlsen. İyi hamleler seninle”

carlsen03

Aşağıdaki oyun McShane – Carlsen oyunundan. Beyaz 19.g5 yerine 19.Ae3 oynuyor. McShane oluşan konumda beyazın üstün olduğunu düşünmekte. Bununla beraber oyundaki devam yolunu daha fazla beğenmiş.

carlsen-mcshane

Carlsen ise farklı düşünmekte. Aşağıdaki analizde oluşan konumdan sonra: “Bu konumda kendimi iyi hissediyorum. Burada Ae7 hamlem var ve siyahlar şah kanadında beyazlardan daha sağlam konumda gözüküyor.

Oluşan durum kalıpların dışında ve önceden bilinemez ama Carlsen büyük bir rahatlıkla konumu bilgisayarın da desteklediği gibi doğru değerlendiriyor.

 

 

Yine aynı maçta ortaya çıkan başka bir konum. Oyun sonrası analizde  Luke McShane 26.Ae5 oynamadan önce yaptığı inanılmaz uzun analizlerden bahsederken (analiz vezir fedalı boğmaca matını da kapsıyor) Carlsen 26.Vb5 b3 hamlelerinin yeterli olduğunu düşündüğünü söylüyor. Analizi yöneten GM King esprili biçimde “Evet demek sizin analiziniz de bu uzunlukta!” diye hayret ediyor. McShane’in oyunda zaman sıkışmasına girdiğini de ekleyelim. Aşağıdan McShane’in inanılmaz şaırtıcı ve yaratıcı analizlerini görebilirsiniz. Ne var ki Carlsen’in gündemine hiç gelmemiş bunlar!

 

Oyunda bir başka konumda Carlsen beyazın en iyi şansının h4 olduğunu söyler ve devamında Ad6 h5 Ae4 önerir. McShane şaşırır ve ve “Neden Af5 değil?” diye sorar. Carlsen cevaplar: “Neden bilmiyorum ama Ae4 daha iyi gözüküyor. Af5 Vh3 sonrasının devamını göremiyorum.”

Gerçekten de bilgisayar Carlsen’in hamlesini desteklemektedir. Üstelik Ae4 siyahın f3’ü ile kovalanabilir. Hatta duruma göre Kxe4 bile mümkün. Buna rağmen Carlsen doğru Af5 hamlesini hemen fark etmekte. İşte bu becerisi Carlsen’i 1 numara yapmakta.

 

Oyunu Carlsen ve McShane analiz ediyor.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir