Th. Lichtenhein-Morphy,New york 1857

Th. Lichtenhein-Morphy,New york 1857

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış


1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.d4 ed4 4.Fc4 Af6

Açık konumlarda önemli olan, bütün aletleri bir an önce oyuna sokmaktır. Bu yüzden açık oyunlarda yalnız gelişmiş aletleri sayarak yüzeysel de olsa, çabucak, yeterli bir konum değerlendirmesi yapılabilir. Bu yöntemi önümüzdeki konuma uygulayalım. Beyaz iki alet geliştirmiş. Şah Atı ve Şah Fili, iki de merkez eri sürmüş. Ama merkez erlerinin sürülmesi aletlerin gelişmesi için zorunludur. Öyleyse Beyaz’ın konumunda dört tempo sayabiliyoruz. Siyah da iki alet geliştirmiş, ama yalnızca bir er sürmüş; böylece üç temposu var. Bu, Beyaz’ın şimdiden üstünlük sağladığını gösterir mi? Hayır:çünkü şimdilik Beyaz’ın bir Eri eksiktir, bunu geri almak için Ad4 oynaması gerekir ama at zaten f3’te çıkmış olduğundan Ad4 bir gelişme hamlesi olmayacak.

Demek ki Beyaz’ın erini geri alması için tempo üstünlüğünü geri vermesi gerekiyor. Bu yüzeysel irdeleme sonucu oyunu denk sayabiliriz.


5.e5Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Meek-Morpy oyununun 5. hamlesinde olduğu gibi, saldırı uğruna zaman yitimi…5.e5 f6′ daki Ata saldırıyorsa da bir gelişme hamlesi değildir. Eğer Siyah salt savunma hamlesi yapmak zorunda kalsaydı, yani elinde aynı zamanda gelişmesine yarayacak bir savunma hamlesi bulunmasaydı, zamanyitimi dengelenecek ve beyazın saldırısı haklı çıkacaktı. Oysa Morphy saldırıyı bir gelişme hamlesiyle yanıtlamasını beceriyor; böylece gelişme hızı kazanmış oluyor.

Doğru hamle 5.0-0 idi. 5…Ae4’ten sonra Beyaz, 6.Ke1 d5 7.Fd5 Vd5 8.Ac3 ile iki yitik Erini geri alırdı.

5….d5 6.Fb5 Ae4 7.Ad4 Fd7

Şimdi gene gelişmiş taşları sayalım. Beyaz’da bir ilerleme yok; hala iki aleti gelişmiş ve iki merkez eri sürülmüş ki dört tempo eder. Buna karşılık Siyah’ın üç aleti gelişmiş, iki atla VF ve iki merkez eri sürülmüş; toplam beş tempo eder. Siyah böylece beyaz’ın 5.hamlesi yardımıyla gelişmede bir tempoileri geçmiş oluyor.

8.Ac6
Bu hamle yeni zaman yitimine neden oluyor; Siyah, Erle kırarak Beyaz’ın gelişmiş Şah Filini bir kez daha oynattıracak.

8… bc6 9.Fd3 Fc5
Beyaz bir tempo daha yitirdi. Bakalım bizim hesaplayışımızda bu sonuç ortaya çıkacak mı: Beyaz’ın bir gelişmiş aleti var ve iki merkez eri sürülmüş: toplam üç tempo eder. Böylece beyazın tempo yitiği, konumdan açıkça gözlenebiliyor.

10.Fe4 Vh4! 11.Ve2 de4 12.Fe3
Açık konumlarda, özellikle gelişme geriliği varsa, Şahın güvenliği baş sorundur. Dolayısıyla rok zorunluydu.

12…Fg4 13.Vc4
13…Kd8 yanıtından ötürü 13.Vd2 yararsız olduğundan, beyaz çıkar yolu karşı saldırıya geçmekte buluyor; buysa çılgın kombinezonlu oyuna yol açıyor. Elbette elinde daha çok gelişmiş aleti bulunan yanın şansı daha fazla.

13…Fe3!

14.g3
14.Vc6+’a karşı …Fd7 15.Va8+ Şe7 16.g3! Ff2+ 17.Şf2 e3+ 18.Şe1 (18.Şg1’den sonra …e2 var)18…Vb4+ 19.c3 Vb2 20.Vh8 Fg4 ve kaçınılmaz bir mat var.

14….Vd8 15.fe3 Vd1+ 16.Şf2 Vf3+17.Şg1 Fh3 18.Vc6 Şf8 19.Va8+ Şe7 Beyaz terkeder.

(Satrançta Büyük Ustalar Modern Görüşler), Richard Reti

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Orta Seviye
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir