Satrançta Azınlık Hücumu

Satrançta Azınlık Hücumu

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

MİNÖRİTE ATAK (AZINLIK HÜCUMU)

Eğer minörite atağı bilmiyorsanız satrancı amatör seviyede oynuyorsunuz demektir!


Satranç oyununun en önemli konularından biri olan minörite atağın açıklamalarına girmeden önce bu sistem hakında bazı yanlış anlamaları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Minörite atak iki  piyonla rakibin çoğunlukta olduğu kanata üç piyona karşı yapılan bir atak türüdür. Atağın amacı yarı açık olan sütunu açmak ve rakibi zayıf piyonlarla bırakmaktır. Denir ki minörite atak 1.d4 d5 2.c4 e6 3.cxd5 exd5 açılış hamlelerinden sonra oluşan pozisyonlarda yapılabilir dolayısıyla Vezir Gambiti ile bağlantılıdır.


Her ne kadar Vezir Gambiti açılışlarında minörite atak fikirleri mevcutsada böyle muhteşem bir sistemi Vezir Gambitine mal etmek son derece yanlıştır. Caro-Kann ve Sicilya Schveningen varyantları yarı açık sütünlarda oynanan ve minörite atak yapma şansı olan varyantlardır.

Örneğin 1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd cxd 4.Fd3 Af6 5.c3 e6 ve siyahların bu formasyonda minörite atak yapma fikri vardır veya 1.e4 c5 2.Af3 Ac6 3.d4 cxd 4.Ad4 Af6 5.Ac3 d6 6.Fe2 e6 7.0-0 Fe7 8.Fe3 a6 9.Şh1 Vc7 ve Fd7 arkasından b5 hamleleri ile siyahların Sicilya savunmasında aynı fikri uygulayabilecekleri görülür. Sicilya savunmasında diğerlerinden değişik olan yarı açık sütünun sadece c2 piyonu ile değil aynı zamanda Ac3 ile de kapanmış olmasıdır. Bu da minörite atağın karakterini hiç etkilemeyen bir oluşumdur.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Aşağıdaki açıklamalarda ve örneklerde atağı yapan beyaz savunan siyah olarak anlatılmıştır. Ancak siyahda bu fikirler ışığında aynı mantıkla minörite atak yapabilmektedir. 6.örnek bu konuyu aydınlatmaktadır.

Beyazın (atak yapanın) atağı masıl gelişecek?

azinlik1) b2-b4 sürüşü yapılacak ve gerekirse a2-a4 ve Kab1 ile takviye edilecek.

2) c5 karesi mutlaka denetim altında tutulacak,gerekirse Ac3-a4 oynanacak.

3) b4-b5 sürüşü yapılacak, bxc6 dan sonra rakibin zayıf ve geri c6 piyonuna baskı uygulanacak. Eğer rakip b5 sürüşümüze cxb5 ile cevap verirse hem d5 hem de b7 piyonları zayıf oldukları için yeni hedeflerimiz olacaklardır.

Minörite atağın neticesinde siyahlar en az bir zayıf piyonla kalmağa mahkumdurlar. Fakat bu demek değildir ki bu atağa maruz alan oyuncu oyunu kaybedecek, o da doğal olarak bir takım karşı şanslar arayacaktır.

Siyah (savunan taraf) karşı oyunu ve şanslarını nasıl yaratılacak?

1) Genel bir şah kanadı hücumu başlatılabilir. Yarı açık e sütünunu kaleyle kontrol etmek ve bu destekle e4 karesine atın yerleşmesi hücumun başlamasına yardım edebilir.

2) Beyazların b4 sürüşünü a5 oynayarak bir müddet geciktirmek ve şah kanadı atağı için zaman kazanmak ilginçtir.

3) Beyazın b4 sürüşüne b5 sürerek zayıflayan c4 karesine d6 veya b6 da bulunan atı yerleştirmek hem atağın durdurulması açısından hem de zayıflayan c6 piyonunun açık hattan kale tarafından istenmesine mani olunması bakımından hayli önemlidir.

4) Beyazın b5 sürüşüne karşı eğer mümkünse c5 sürerek avantajlı bir karşı oyun elde etmek olasıdır.

5) a6 sürerek beyazı a4 sürmeye mecbur etmek ve b5 sürüldüğünde cxb5 hamlesinden sonra a5 ile bir geçer piyon elde etmek çok ciddi bir karşı oyun temin edebilir.

Örnek Oyunlar

  1. Azınlık Akını 1 
  2. Azınlık Akını 2
  3. Azınlık Akını 3
  4. Azınlık Akını 4
  5. Azınlık Akını 5
  6. Azınlık Akını 6

Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
İleri Seviye
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir