London Chess Classic – Fischer, Kasparov ve Anish Giri

London Chess Classic – Fischer, Kasparov ve Anish Giri

Serkan Yeke Yorum yapılmamış

London Chess Classic Cuma günü başladı.

Sinquefield cup turnuvasının üçüncü ve son ayağı olan bu turnuva final olması açısından da önemli.

17 puanla Topalov birinci sırada bulunuyor. Nakamura-Aronian-Carlsen-Giri-Anand-Maxime Vachier Lagrave-Caruana-Gritschuk takipteler.

Turnuvayı birinci tamamlamak prestij açısından büyük önem taşıyor hele dünya şampiyonu Carlsen‘in önünde tamamlamak paha biçilmez.

O yüzden her maç kıran kırana geçiyor.

İlk tur tek maç dışında hepsi berabere sonuçlandı.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Topalov-Giri maçı dikkat çekici bir şekilde sonuçlandı. Ama asıl dikkat çekici olan bu maçın tarihi bir öneminin olması.

Ne demek istediğimi açıklayabilmem için önce aşağıdaki pozisyona bakalım.

 

Yukarıdaki pozisyon Byrne-Fischer 1963 oyunundan alınmıştır. Dikkat edecek olursanız Fischer d3 karesine atını yerleştirmiş ve Fa6 ile bu atı destekliyor. Maçın devamına bakalım.

Siyahın d3 karesine yerleştirdiği at ve onu destekleyen Fa6 oyunun kaderini belirledi. Şimdi Topalov-Giri oyununa bakalım.

 

Beyaz son hamlesinde b3 hamlesini yaptı ve sıra siyahta. Şimdi Anish Giri’nin bu konumdan itibaren seri şekilde oynayacağı 6 hamleye dikkat edin.

Bu pozisyon size tanıdık geldimi daha doğrusu d3 karesindeki at ve Fa6 bize Fischer’in oyununu hatırlatıyor değil mi? Anish Giri kesinlikle bu oyundan ilham almış olmalı adım gibi eminim. Oyunun devamında Topalov muhteşem bir savunma ve karşı oyun örneği gösteriyor bakalım.

 

At ve Filin dominant etkisi belki de Topalov’un oyununu olumsuz etkiledi en azından zaman sıkışmasına girmesine sebep oldu. Ne ilginçtirki Atın d3 karesindeki baskın pozisyonu çok meşhur başka bir oyunda daha karşımıza çıkar. Karpov – Kasparov 1985 onaltıncı oyun.

 

Bu kez d3 karesindeki atı Ff5 destekliyor. Oyunun devamı oldukça ilginç beyaz d3 karesindeki atın psikolojik baskısından kurtulamıyor bir türlü.

 

Gördüğünüz gibi klasikleşmiş oyunları bilmek daha doğrusu bu oyunlardaki fikirleri bilmek bize kendi oyunlarımızda ilham kaynağı olabiliyorlar.

 

Satranç Okulu tarafından hazırlanan 26 cd’lik Turnuva Seti ile turnuvalara hazırlanmanız artık çok kolay. Bu sette hem oyunortasına yönelik daha kapsamlı dersler alacak hem de açılış cd’leri ile rakiplerinize karşı daha hazırlıklı olacaksınız. Sette Ustalar Nasıl Kazanıyor 1-2-3-4-5, İspanyol Açılışı, Caro Kann Savunması, Açık Açılışlar 1-2 ve daha pek çok cd var. Bu seti indirimli olarak almanız mümkün.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
İleri Seviye
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir