10 Dakikada Ders 3: Çıkmalı mı Çıkmamalı mı?

10 Dakikada Ders 3: Çıkmalı mı Çıkmamalı mı?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Vezirin ne zaman oyuna sokulması gerektiği satrancını geliştirenler için kafa karıştırıcı olabilir. Bronstein satranç simultanesi verirken oynadığı çocuklardan biri açılışta veziri ile hamle yaparak taş kazanma fırsatını değerlendirmez. Bronstein oyun sonrasında neden vezir hamlesini oynamadığını sorunca çocuk “Açılışta veziri erken çıkmak kötüdür!” diye cevap verir. Vezirin oyuna erken girdiği konumları inceliyoruz.

 

Yeni başlayanlara önce atları, filleri çıkmaları, rok atmaları ve sonrasında veziri çıkarak kaleler arasında bağlantı kurmaları önerilir. Oysa ki pek çok açılış konumunda vezirin çıkışı erken değil doğaldır. Önemli olan vezirin çıkışının ciddi zaman kaybına yol açmaması.

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Vxd4 ve aşağıdaki konum oluşur. Sıklıkla oynanan hamle 4.Axd4. Diğer ciddi alternatif ise aşağıdaki gibi 4.Vxd4 almak. Acaba vezir erken çıkmış mı olur?

vezirin cikisi 1

 

4.Vxd4 Ac6 5.Fb5 Fd7 6.Fxc6 Fxc6 7.c4 sonrasında oluşan konum aşağıda. Beyaz vezirini kaçmak zorunda kalmadı. Her ne kadar fil çiftinden vazgeçmek zorunda kalsa da vezirin merkezi konumu ve beyazın c4 ve e4 piyonlarıyla oluşturduğu Maroczy Bağı iyi şanslar vermekte.

 

vezirin cikisi 1 b

 

1.e4 e5 2.d4 exd4 3.Vxd4 Merkez Açılışı olarak bilinir. Siyah 3…Ac6 ile tempo kazanacak. Beyazsa 4.Ve3 ile hem siyahın …d5 sürüşünü zorlaştırır hem de Vg3 manevrasını hazırlar. Merkez Açılışı ilginçtir ama üst düzeyde açılıştaki tempo kaybından dolayı tercih edilmez.

 

vezirin cikisi 2

1.e4 d5 2.exd5 Vxd5 İskandinav Savunması. 3.Ac3 sonrasında 3…Va5 veya son yıllarda popüler olan ve d4 piyonuna baskı düşüncesiyle 3…Vd6 ilginç fikir.

vezirin cikisi 4

 

1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.Vxd4 kötü olur. Siyahın 3…Ac6 ile kazandığı tempoya karşı beyazın elde ettiği birşey yok.

 

vezirin cikisi 5

Kategoriler
10 Dakikada Ders
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir