10 Dakikada Açılış – 9: Merkez Açılışı

10 Dakikada Açılış – 9: Merkez Açılışı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Merkez Açılışı üst düzeydeki oyuncuların kesinlikle birinci tercihi değil ama belli bir düzeyde rakibe zorluk çıkartacak bir açılıştır. Uzun açılış teorisinden kaçınmak isiyorsanız ve saldırgan oyunu seviyorsanız 1.e4 e5 2.d4 ile oluşan Merkez Açılışı tam size göre olabilir. Beyazlar bu hamle ile Veziri erken sokuyor ama vezir açılışta kesinlikle saldırgan bir güç olabilir.

Merkez Açılışı

 

1.e4 { Açılışın 2 temel amacını hatırlatalım: Merkez kontrolü ve gelişim. Satrançta merkez savaş alanındaki yüksek bir tepeye benzer. O tepenin kontrolü avantaj verecektir. }

1…e5 2.d4 { Beyaz yüksek tepeye yani merkeze ikinci bir piyon getiriyor. }Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

merkez acilisi ufak

2…exd4 ( 2…exd4 { Siyahın en iyi hamlesi bu ama yeni başlayanlar için diğer alternatifleri inceleyelim. } ) ( 2…f6 { En kötü hamlelerden birisi } 3.dxe5 fxe5 4.Qh5+ { Ölümcül çaprazdan bu şah bitirici } 4…g6 ( 4…Ke7 5.Qxe5+ Kf7 6.Bc4+ Kg6 7.Qf5# { Siyah şah ortayan çıkarsa da felaket olur. } ) 5.Qxe5+ { Kale kaybı. } ) ( 2…d6 { Bilenler için 2..exd4 normal ama yeni başlayanların pek çok zaman tepkisi bu olabilir. } 3.dxe5 dxe5 4.Qxd8+ Kxd8 { Bu şekilde rakibin rokunu bozabilir veya 3.Fb5 açmaz hamlesi ile devam etmek de mümkün. } ) ( 2…Qf6 { Saçma ama buna da bakalım. } 3.dxe5 Qxe5 4.Bd3 d5 5.Nf3 { Ve siyahın erken çıkan veziri siyaha zaman kaybettirir. } )

3.Qxd4 { Beyaz hem piyonu aldı hem de taş geliştirdi. Şimdi siyah kaybettiği tempoyu yani zamanı geri alabilir. }

3…Nc6 4.Qe3 { Siyahın …. d5 sürüşünü engellemek için güzel bir hamle. }

4…Nf6 { En iyisi ama siyahlar 5.e5 sürüşünden korkup …d6 oynayabilirdi. } ( 4…d6 5.Nc3 Nf6 6.Bc4 { Ve beyazlar merkez üstünlüğünden dolayı iyidir. } )

5.Nc3 ( 5.e5 Ng4 { ve e5 piyonu gider. } )

5…Bb4 6.Bd2 O-O 7.O-O-O { Terk kanatlara rok atılmış bu durum keskindir. Beyaz Vg3, f4 ve h4 ile şah kanadından saldırma niyetinde. Merkez açılışı her ne kadar üst düzeyde çok tercih edilmese belli seviyenin altında çok çıkartabilecek bir açılış. Sizin rakipleriniz de Büyükustalar olmayacağına göre Merkez Açılışı’nı tercih etmemeniz için bir sebep yok. }


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir