Satrançta dokunulan taş oynanır mı?

Satrançta dokunulan taş oynanır mı?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta dokunulan taş oynanır. Bu genel bir kuraldır. Arkadaşlar arasında bu kural sıklıkla uygulanmayabilir ama talep edilmesi durumunda uyulmak zorundadır. Eliniz yanlışlıkla bir taşa çarparsa ve oynama amacıyla değmediğiniz belli ise o taşı oynamak zorunda değilsinizdir.

Eğer tahtadaki bir taşı düzeltmek istiyorsanız o zaman “Düzeltiyorum” dedikten sonra taşı düzeltebilirsiniz. Bazen “Jadoube” (jadup) ifadesi de (Fransızca düzeltiyorum demektir) kullanılabilir. Eğer rakip bir taşa dokunduysa “Touche” (tuşe) diyebilirsiniz. Bu kelime yine Fransızcada “Dokundun” anlamına gelmektedir.

Türkiye Satranç Federasyonu’nun yarışmalarında bir taşa dokunulup dokunulmadığı konusunda muhakkak bir hakemin şahitliği gerekmektedir. Çoğunlukla centimen oyuncular bunu bir tartışma konusu yapmaz ve kurala uyarlar.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu rok atarken önce şaha dokunup şahla hareketi yapmak ve sonra da kale ile oynamaktır. Önce kaleye dokunmanız halinde rakip size rok attırmayıp kale ile oynamanızı talep edebilir.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir