Mikhail Tal’in Kafasında Şişe Kırdılar

Mikhail Tal’in Kafasında Şişe Kırdılar

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Mikhail Tal talihsiz bir adamdı. Masa başında sadece rakiplerle değil ama sağlık sorunlarıyla da mücadele etmek zorundaydı. 1960 yılında Botvinnik’i yenerek dünya şampiyonu olduktan hemen sonra henüz 23 yaşındayken sağlığı bozuldu. Riga’daki doktorları Botvinnik ile rövanş maçını ertelemesini söylediler ama o dinlemedi.

Botvinnik’in rövanş maçını,Tal’in stilinin ciddi şekilde incelediği için kazandığı söylenir. Ama ilk maçtan önce de Tal’in keskin stili biliniyordu ve muhakkak Botvinnik hazırlık yapıp o maça yapmıştı ama farklı şekilde kaybetmekten kurtulamadı Rövanş maçında ise bu sefer farklı olarak Tal sağlıklı değildi.

1962 yılında Adaylar Turnuvasında oynarken ciddi şekilde rahatsızlandı ve cerrahi operasyon sebebiyle turnuvayı yarım bırakmak zorunda kaldı. Onu ilk ziyarete gelenlerden birisi sürekli şakalaştığı genç dostu Bobby Fischer idi.

1960’ların sonunda belki de hayatının en önemli fedasını yaptı ve böbreklerinden birini aldırdı. İlginçti ki bu operasyondan sonra Tal’in sağlık durumu eskisine göre çok daha iyiydi. Pek çok turnuva başarısı oldu ama en büyük başarısı yenilmezlik rekoruydu.

1973 Ekimi ile 1974 Ekimi arasında arka arkaya oynadığı 95 ağır partinin tekini bile kaybetmedi. 46 galibiyet ve 49 berabere elde etmişti. Tal gibi aşırı riskli ve saldırgan oynayan birisinin böyle bir rekor kırması ilginç değil mi?

Bu rekor ancak 2018 yılında Ding Liren tarafından kırıldı. Liren ancak 29 galibiyet ve 71 berabere elde etmişti.

Tal’in talihsizliği sadece sağlık konusunda değildi. 1966 yılında Havana Olimpiyatlarına gittiklerinde Korchnoy ile bir bara giderler. Tal her zamanki gibi içkisini içer sigarasını tüttürür. Korchnoy ise sürekli olarak Havanalı bir kızla dans etmektedir. Korchnoy’un bitmek bilmeyen dansını izlemekten sıkılan Tal, Korchnoy’a biraz kenara çekil de biraz da ben dans edeyim der.

29th December 1955: Victor Korchnoi of Russia in play against Jesus Diez del Corral of Spain at the International Chess Congress in Hastings. (Photo by Folb/Topical Press Agency/Getty Images)

Bir insan ancak bu kadar talihsiz olur! Tam dansa başlamışlardır ki Tal’in dünyası kararır ve gözlerini hastanede açar. Meğer tam Tal dansa başladığı sırada kızın nişanlısı gelmiştir ve kıskançlıkla içki şişesini Tal’in kafasına geçirir. Bütün gece aynı kızla dans eden Korchnoy ise turp gibidir. Tal ilk dört turu hastanede geçirir. Peki yerine kim oynar dersiniz? Yedek durumda olan Korchnoy!

Tal beşinci turda hastaneden turnuvaya geri döner. Kafasına şişeyi yedikten sonra adeta bir zihin açılması yaşamıştır. Eskisinden de iyi oynayan Tal 13 turda 12 puan alarak masasında açık ara birinci olur. Fischer de Amerikayı çok iyi sırtlamış ve 17 oyunda 15 puan almıştır. Ne var ki Fischer masasında Petrosianın arkasından ancak ikinci olur. Gördüğünüz fotoğrafta Tal alnında yara bantıyla Fischer’i çiçekle ödüllendirmekte. Fischer’in Tal’e nasıl içten sarıldığına dikkat edin. Şimdi bu olimpiyattan güzel bir Tal oyunu inceleyelim. Başına aldığı darbe ile ekstra güçlenmiş Tal oyunu!

https://youtu.be/BuWUKMR6XXs