İSD-Tempa Grandprix’sinden Görüntüler

İSD-Tempa Grandprix’sinden Görüntüler

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançsever Gazeryan kardeşlerin sahibi olduğu Tempa Pano sponsorluğunda ve İSD desteğiyle düzenlenen İSD-Tempa Grandprix'si sonuçlandı. Ülke çapında büyük ilgi uyandıran turnuvadan görüntülere ve hikayelere haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Oyunları izleyin | Oyunları indirin 

İlk turnuvanın haberi ve görüntüler
İlk turnuva sonuçları ve oyunları
İSD-Tempa 1'de Yüksek Mücadele
İSD-Tempa 2'yi Umut Atakişi kazandı
İSD-Tempa 2'den Görüntüler ve Hikayeler
İSD-Tempa 3'ü o­nur Kınsız Kazandı
İSD-Tempa 1 Sıralaması
İSD-Tempa 3 Sıralaması

İSD-Tempa 1 (7-14 Temmuz)
1-4 Umut Atakişi, Mert Erdoğdu, Selim Çıtak, Armen Grigoriev 5.5 puan
5-10 Barış Esen, o­nur Kınsız, (
teknik bir sorundan dolayı Onur Kınsız'ın ismi ufak çıkmaktadır, özür dileriz) Ali Polatel, Hür Yasin, Ferzan Azizoğlu, Bülent Güner 5 puan

İSD-Tempa 2 (24 Kasım-1 Aralık)
1 Umut Atakişi 6.5 puan
2 İzak Romi 6 puan
3-4 Mert Erdoğdu, Ali Polatel 5.5 puan
5-8 Fikri Cengiz, o­nur Kınsız, Görkem Sivri, Taylan Yarlıgan 5 puan

İSD-Tempa 3 (16-22 Mart)
1 o­nur Kınsız 6 puan
2-5 Mert Erdoğdu, Kerem Laçiner, Umut Atakişi, Serkan Yeke
6-8 Hür Yasin, Ateş Ülker, Kemal KaleTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Grandprix Sonuçları
Her turnuvada elde edilen derecelere sırasıyla 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2, 1 verilen puanlarla 3 turnuva sonunda çıkan sıralama:

1 Umut Atakişi 23 p
2 Mert Erdoğdu 18.5 p
3 o­nur Kınsız 14.17 p
4 İzak Romi 8 puan
5-6 Armen Grigoriev, Selim Çıtak 7.25 p

Toplam 10 milyar ödüllü İSD-Tempa Turnuva serilerinin sponsorluğunu Gazeryan kardeşlerin sahibi olduğu Tempa Pano yaptı. Gazeryanlar zamanında gençlerde dereceler elde eden ve bugün de üye oldukları İSD'ye destek vermeye devam eden satrançsever üç kardeş. Ülke çapında büyük ilgi uyandıran -Tempa Grandprix'sinin 2006 yılında da İSD devam edeceği ilan edildi.

İSD-Tempa 3 Turnuvası'ndan Görüntüler

İş görüşmeleri yüzünden gelemeyen Gazeryan kardeşlerin yerine Tempa Pano yöneticilerinden İSD üyesi Bülent Kırca ödül törenine katıldı. Fotoğrafta Kırca, İSD başkanı Nafiz Özalp ve turnuva birincisi o­nur Kınsız görülmekte.

7. turun final maçı. Yarım puan geriden Kınsız'ın takip eden Antalyalı Kerem Laçiner oyunu zorluyor. Oyunun konum tekrarı ile berabere bitmesi Kınsız'a tek başına birincilik getirdi.

Turnuvanın belki de en ilginç oyunu. Açılıştan çok kötü çıkarak 2 er alta düşen Yılmaz Başoğlu mücadeleyi bırakmayarak oyunu dengeye getirmeyi bildi. Resimde görünen konumda Başoğlu 10. kez konum tekrarı yaratacak hamlesini yapıyor. Kuralları az bilenler için açıklamak gerekirse; üçüncü kez konum tekrarını oluşturacak konum gelmeden önce hamleyi yapacak taraf saati durdurup hakemi çağırmalı ve 3 kez konum tekrarı iddia etmeli. İlginç bir şekilde bu kuralı çok iyi bilen tecrübeli hakem Başoğlu hakemi çağırmak yerine konum tekrarları esnasında konumun berabere olduğunu rakibine söyledi ama hakemi hiç çağırmadı! Üstün konumda oyunun berabereye gitmesini bozulan Grigoriev'in 10. tekarardan sonra sinirleri bozuldu ve farklı hamle yaparak oyunu kayba soktu.

Demir Abi olur da, babychess olmaz mı?

Şendur için özel bir gün. takım elbisesiyle şık bir şekilde derneğe gelen Şendur derneğe getirdiği bayan arkadaşına hemen Kasparov ile fotoğrafını göstermeyi ihmal etmedi. İlerleyen saatlerde yine Şendur analizler veriyor. Gözü yine kimsenin oyununu veya satranç anlayışını tutmuyor tabii. Hep teknik hatalar var!

İSD hatırası; Ateş Ülker, Demir Büyüközkaya, Selim Gürcan, Adnan Şendur

İSD Başkanı Nafiz Özalp yine turnuvada yoğun bir gayret sarf etti.

Toplu fotoğraf

Özge Gürcan turnuvanın ikinci turunda Serkan Yeke ile berabere yaparak iyi başlangıç yaptı ama devamını getiremedi.Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir