Erdoğan: Torunum Bu İşi Biliyor

Erdoğan: Torunum Bu İşi Biliyor

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

2012 Olimpiyatlarında derece alan sporcular ve aileleri ile akşam yemeğinde buluşan Erdoğan okullarda spor salonlarının artırılacağının müjdesini verdi. Daha sonra sözü satranca getiren Başbakan şunları söyledi.  ‘Bugün Bakanlar Kurulu’nda da arkadaşlarıma bunu özellikle söyledim. Orta, lise, bütün okullarımızda süratle çok amaçlı spor salonlarımızı artıralım dedim. Okullar arasında, mesela okul öncesinde satranç şampiyonaları başlatabiliriz. Benim torunum okul öncesi satranç oynuyor, ben anlamam ama o biliyor. Şimdiden bu işe alışmış”

 

2005 yılında satrancın nasıl MEB’e girdiğini ve seçmeli ders olduğunu hatırlayalım.   Türk satrancında iki dönüm noktası satrancın okullara girmesi ve İş Bankası sponsorluğuydu. Üçüncü dönüm noktasına da önümüzdeki günlerde ulaşıp ulaşmayacağımızı göreceğiz.

TSF MEB Protokolü Görüntüleri

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

2 Haziran’da MEB üst düzey yönetimi (Bakan, Müsteşar, tüm Genel Müdürler, Talim Terbiye Kurulu Başkanı, Daire Başkanları, İl Müdürleri, Bakan Danışmanları) ve onlarca gazeteci Kızılcahamam Asya Termal Otel’de TSF’nin konuğuydu. 3 gün sürecek olan Eğitime 100% Destek Projesi Değerlendirme Toplantısında TSF ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında Türk satrancının geleceği için çok önemli bir protokol imzalandı.

 

 

 

 

 

Yazıcı, imzadan önce, Sayın Bakana şu sözleriyle teşekkür etti. ‘Sayın Bakanım, bugün attığımız imzayla, sadece ülkemiz çocuklarının güzel geleceğini garanti altına almıyoruz. Aynı zamanda, sizin milli eğitimimizde yaptığınız gibi biz de kendi alanımızda, satranç sporunda, ülkemizin makus talihi olamayacağını, istenirse bu ülkenin insanının imkansızı başarabileceğini tüm dünyaya haykırıyoruz. Bu bağıtla, daha zeki bir nesli, kötü alışkanlıklardan uzak, dünyayla yarışan kendiyle barışık bi rgenç geleceği garanti altına alıyoruz. Biz Milli Eğitimi burda misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu milli eğitim teşkilatı bizim de bugüne gelmemizde, bugün bu ülkenin aydın ve donanımlı bir vatandaşı olmamızda mimar olan teşkilattır. Sayın Bakanım, YİBO’lara (Yatılı ilk Öğretim Okulları) ve PİYO’lara birer satranç sınıfı açıyoruz. Tüm masrafları TSF’ye ait olacak. Yani 600 okulda birer sınıfımız olacak. Bu ülkenin bize ve yönetimimize olan güvenine karşı, yıllar sonra onlarca Hamza Yerlikaya ve Halil Mutlu ile görevimizi yapacağız. Türk Satrancı, sporumuzun artık yükselen yıldızı olacaktır.’

İşte protokol

Bu plaket töreni sırasında, GSGM Genel Müdür Vekili Sezai Bağbaşı düşüncelerini şu şekilde ifade etti.

‘Sayın Bakanım, Sayın konuklar….

Türk sporunun geleceği, Milli Eğitim Teşkilatının elindedir. Bizim tüm sporcularımız sizin hizmet verdiğiniz vatandaşlarımızdır.

Ayrıca, bugün benim 25 yıldır özlemle görmeyi beklediğim ve hayal ettğim bir dönüm noktasıdır. Bugün, Türk Sporunun en önemli günlerinden biridir. İşte biz bugünleri görmek için bize ait olan bir yetkiden vazgeçip, federasyonların özerkliğinin önünü açtık. Bu konuda en başarılı federasyon da Satranç oldu. İlk kez bir Federasyon Başkanıyla (özerk bir kurumun başkanı olarak) bir Bakan arasında bir protokol imzalanıyor. Bunun önemini tarih ortaya koyacaktır. Sayın Bakanımıza ve Türk Satrancına çağ atlatan TSF yönetimine şükranlarımı sunuyorum.’

Törenin ardından Sayın Çelik bütün gazetecilere bir spor tesisi!!! armağan etti.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir