Süper Model Kass Süper Büyükusta Anand’a Karşı

Süper Model Kass Süper Büyükusta Anand’a Karşı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Mainz Turnuvası 4-8 Temmuz tarihleri arasında oynanıyor. Organizasyonun ana maçı Anand ile Shirov arasındaki 8 oyunluk aktif karşılaşması. Ayrıca Chess960 (Fischer satrancı) turnuvası da oynanıyor.  Svidler Chess960 ünvanını Aronian karşısında 8 oyunluk bir maçta korumaya çalışacak. 

Turnuvanın en ilginç yanı kısa bir süre önce Estonya Federasyon Başkanı seçilen süper model Carmen Kass’ın turnuvanın açılışına katılmasıydı. Bir değişiklik yapıp maçlardaki oyunlardan bahsetmeyip doğrudan Carmen Kass ile ilgili haberlere ve resimlere geçeceğiz.

 Carmen Kass haberi ve resimleri yazının devamında.

altKısa bir süre önce Bilim ve Teknik yazarı Aybar Karaçay “Türk Basını bu haberleri nasıl da Atladı!!” konu başlığıyla tüm gazeteleri e-posta bombardımanına tutmuştu. İçinde Azra Akın‘ın Jan Timman ile bir bağış kampanyasına katılması ve süper model Carmen Kass’ın Estonya Federasyon başkanı olması gibi basınımızın rağbet edeceği pek çok haber barındıran bu e-posta, etkisini göstermekte gecikmedi. Melih Aşık Milliyet’teki köşesinde Carmen Kass haberini Karaçay’ın adını kullanarak yayınladı. Aynı gün Sabah yazarlarından Emre Aköz de benzer şekilde bir haber yaptı. Tek farkla yılların Bilim ve Teknik yazarı Karaçay’dan okur olarak bahsedildi.

Carmen Kass’ın Estonya Federasyon başkanı olması ile ilgili olarak Bilim ve Teknik yazarı Aybar Karaçay’ın kısa bir süre önce yaptığı yorumlara kulak verelim;Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

“Satranç Dünyasındaki son bomba haber: süpermodel Carmen Kass Estonya Satranç Federasyonu Başkanı oldu! Üstelik seçimlerde kimse rakip olmadı. (Bir de bizdeki adayları düşünüyorum da 🙂 Neyse darısı başımıza… Kass ayrıca politik bir partiye de katıldı ve Avrupa Parlamentosu’na da girebilir (Ne de olsa modellik için yaşlandı artık: )

Geçmişte New York’ta yaşayan Kass’ın niyeti nedir şimdiden bilemiyoruz ama Litvanyalı basketbolcu Sabonis ülkesine dönüp NBA’de kazandığı paralarla spor okulu, otel vb. yatırımlar yapmıştı. GS’lı Hagi’de kazandığı paralarla ülkesinde yatırımlara girdi. Örnekler çoğaltılabilir.

Bizim de o­n milyarlarca dolarımızı batırmış görünüp yurtdışına kaçıran iş adamlarımızla o­nların içleri tamamen boşaltılmış şirketlerine ve bir kaç tablosuna boğazdaki yalılarına (tek para eden de odur ama devede kulak tabii) el konulduktan sonra “bu da başkalarına ders olsun” diyen “çok akıllı” devlet büyüklerimiz var. (Yani “siz de şirketlerinizin içini boşaltıp paranızı yurt dışına kaçırın, size birşey olmasın” demek isteniyor olsa gerek)

Neyse yanılmıyorsam Dünya’da parasına satranççı (GM Paul Keres) resmi basan tek ülke Estonya… Yakında bir süpermodelin resmini de paralarda görürsek hiç şaşırmayalım :)”

Satranç Süper Modeli Carmen Kass
2008 yılında Satranç Olimpiyatı’nın Estonya’da yapılması için şimdiden kulis faaliyetlerine başlayan Kass Mainz Turnuvası’nın açılışına katıldı. Tabii ki alışık olduğu objektifler tarafından hiç yalnız bırakılmadı. Sonuç olarak Mainz Turnuvası’nın yıldızı ne Anand ne de Shirov’du. Kimsenin de buna itiraz edeceğini zannetmiyoruz…

 

Carmen Kass Masa Başında
Carmen Kass’ın tam olarak satranç gücünü bilmesek de satranç oynadığı çok belli. Eski Dünya Şampiyonu ve şu anda iki numaralı oyuncu Anand karşısında açılış şöyle oynandı: 1.e4 c5 2. Fc4 e6 3.Ve2 Ac6 4.Af3 Söylendiğine göre bir hamlede mat edecekken Anand rakibinin cazibesine dayanamayıp berabere teklif edivermiş.

 

alt

Stefonova’nın En Kötü Günü
Kass, Dünya Bayanlar Şampiyonu Stefanova ile de oynadı. Turnuvalarda her hareketinden erkeklerin ilgi odağı olmaktan hoşlandığı belli olan Stefonova, herhalde ilk kez bu kadar ikinci plana düşmüştür.

alt

Svidler’in En Zor Maçı
Kendinden geçmiş halde Svidler ve Carmen Kass görülüyor. Buna rağmen Svidler iyi toparlandı ve Aronian’a karşı bu oyunu kazandı.

alt

Yerli Carmen Kass
Carmen Kass bir süre önce Türkiye’de bu pozuyla gündeme gelmişti. Muazzez Ersoy, yeni çıkan albümünün kapağına Kass’ın “J’adore” için verdiği bu pozun aynısını koymuştu. Tabii  Christian Dior’un dava etmek istemesi üzerine tüm kapaklar da değiştirilmişti.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir