Karpov: Maça devam etmezdim

Karpov: Maça devam etmezdim

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Bu röportaj rus satranç dergisi 64 için, Kramnik’in 6. oyuna çıkacağı belli olmadan yapılmıştır.

Karpov: Ilyumzhinov’un çözmeye çabaladığı sorunlar kendi üretimi olduğunu söylemek isterim. Bunun sebebi yakın geçmişte, itiraz kurulunda yer almanın geçmiş hizmetlerin bir ödülü haline gelmesidir. Ancak gerçekte, bu ahlaken şüphe duyulmayan uzman kişiler için bir iştir. Benim zamanımda, itiraz kurulu üyelerinin seçim prosedürü şu şekildeydi: Uluslararası Satranç Federasyonu uygun niteliklere sahip 5 kişilik bir liste verirdi; ve oyuncular bu isimleri tercih sırasına göre dizerdi. Herbirine puanları verilir ve en yüksek puanı alanlar kurula girerdi.

Hiç protesto olmaz mıydı?

Karpov: Protestolar olurdu. Ama itiraz kurulu güvenilir ve lekesiz bir üne sahip kişilerden oluşurdu. Ve uzmandılar, doğal olarak. Azmaiparashvili hakkında konuşmaya gerek yok, ve özellikle de nasıl bilindiği hakkında. Oyunculara bu [itiraz kurulu üyelerinin seçimi] aşamada hiç söz hakkı tanınmadığı için, onun gibi “operatörlerle” karşılaşıyoruz kurulda. Bu kuruldaki mesai ücretli, ve fevkalade iyi ücretli, ve doğal olarak bu iş için pek çok istekli var. Ama sadece güvenlilir ve hak edenler bu işi yapmalı. Öyle görünüyor ki Ilyumzhinov işi ellerine gözlerine bulaştırdıklarını fark etti, ama bütün karışıklığı düzeltmeyi başaramadı. Ve eğer Kramnik maça devam ederse, bu basitçe ondan bir puan çaldıkları anlamına gelir.

Belki de Kramnik’in takımı işleri doğru yapmadı? Oyundan önce protesto edebilirlerdi.

Karpov: Genel olarak, samimi söylemek gerekirse, bütün bu olup bitenleri anlamıyorum, ama fevkalade açık ki bulgar takımı Kramnik’in sakinliğini(rahatını) bozmayı ve böylelikle şanslarını arttırmayı istediler. Başarılı oldular. Kuraldışı bir puan aldılar. Bunun Kramnik’in psikolojisini nasıl etkilediğini bilmiyorum ama olumlu etkilemiş olamaz. Aklaksız yöntemler izlediklerini söyleyebilirim. Buna dayanarak birisini dava etmek zor olabilir, ancak bunu yapmanın mümkün olduğunu düşünüyorum, bütün bunların yanında dikkate değer bir başka nokta başkan olarak Ilyumzhinov’un itiraz kurulunun üzerine çıkabilmesidir. Eğer ilk kararlarını iptal edebiliyorsa, ve onları kuruldan geri çekebiliyorsa; bu, sonraki kararlarını da iptal edebileceği anlamına geliyor. Eğer ilk kararları kuraldışı idiyse, bu ikinci kararlarının da öyle olduğu anlamına gelir.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Ilyumzhinov kurallara göre skorun 3-2 olması gerektiğini söyledi…

Karpov: Kendisini karmaşanın içine soktu ve oradan çıkmak basit değil. Elbette, ne yaparsanız yapın, bir taraf ya da diğeri mutlu olmayacak. Eğer olayın ahlaki yönüne bakarsak, Topalov’un nasıl böyle ağır bir durumda oynamaya devam edebileceğini anlamıyorum. Ben yapamazdım. Topalav’a bakarsak her şey harika -denedi ve şansın iyi kullandı!

Eğer Kramnik’in yerinde olsaydınız, oynamaya devam eder miydiniz?

Karpov: Maça devam etmezdim.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Karpov Kramnik
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir