Frasier’in “Satranç Acısı”

Frasier’in “Satranç Acısı”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Ülkemizde de yayınlanan sitcom Frasier‘ın 3. sezonunun 18’inci bölümünde satranç ana temalardan biriydi. Dizinin ana karakteri psikiatrist Frasier eve antik bir satranç takımı alır. Planı babası Martin’i yenerek ne kadar zeki olduğunu bir kez daha ispatlamaktır. Ne var ki ilk oyunda kaybeder ve de babası yatacağını söyleyerek ayrılır. Frasier’ın niyeti ise kesinlikle geceyi kazanmış olarak bitirmektir.

Satranç Acısı

Frasier’in “Chess Pain” isimli bu bölümü aynı zamanda satranççıların genel bir sıkıntısını dile getiriyor; kaybetmek halinde rahat uyumamak! Gerçekten de www.SatrancOkulu.com  sitesinin yıllar önce hazırlanan satranç hakkında özlü sözler bölümünde geçen “Hiçbir satranççı gece rahat uyuyamaz”  sözü bunu iyi açıklar. Satranç tutkusununun pençesi altındaki oyuncular kayıpları kolay hazmedemez ve geceleri de bu kayıplar onları rafat bırakmayabilir.

Frasier, babasına oyunu kaybettikten sonra özgüvenine büyük darbe yemiştir. Babasını çeşitli çabalarla uyandıramayınca yangın alarmını çalıştırır ve onu satranç oynamaya ikna eder. Aslında tam olarak ikna edişi babasına kazanması halinde 5,000 dolar vereceğini vaad etmesiyle olur.

Oyun esnasında her türlü psikolojik baskıyı da kullanan Frasier bakalım oyunu kazanabilecek mi?Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir