Bu Maç Kaçmaz. Gırgır, şamata, dram, yüksek gerilim!

Bu Maç Kaçmaz. Gırgır, şamata, dram, yüksek gerilim!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Türkiye’nin en köklü, gerçekten geleneksel hale gelmiş Troya Açık Satranç Turnuvası’nın bu yıl 25’incisi yapıldı. Turnuvanın gelenekselleşmesi için emeği geçen herkese, satranç adına teşekkürü borç biliriz.

Bu turnuvayı, diğer açık turnuvalardan ayıran bir özellik de var: Düzenlendiği tarihler itibarıyla hep yaz aylarına denk geldiğinden, zaman içinde, turnuvaya eşi, çocuğu ve arkadaşları da alarak gitmek ve bir yandan da tatil yapmak şeklinde bir gelenek de oluştu. Rekabetten çok, dostluk ve muhabbetin öne çıktığı bu turnuvada son turda oynanmış olan Tufan Can Uzuner – Hür Yasin maçını hem analiz edeceğiz, hem de perde arkasını anlatacağız. Hem Tufan Can Uzuner (nam-ı diğer T.C) , hem de Hür Yasin (a.k.a “Hürabi Abi”) çok sevdiğimiz ağabeylerimiz ve çok da iyi arkadaşlar. İkisi de emeklilik yaşamına geçtikten sonra, vakitlerinin bir bölümünü turnuvadan turnuvaya koşarak harcıyorlar ve böylece dinç kaldıklarını düşünüyorlar. Gittikleri turnuvalarda da, genellikle aynı odada kalıyorlar. Hürabi Abi, iki yıl önce Türkiye Moruklar Şampiyonu oldu. (Afedersiniz; “emektarlar” diyorlar aslında) ve Malatya Open turnuvasında da birinci oldu. Buna satranççılar arasında “zeka şoku” denir: Herkesin biraz fazla balıkla beslendiği günler vardır. TC de, vaktiyle Ankara’da, rakip olarak en çekinilen oyunculardandı. Yine de, bu tür, dostluğun ağır bastığı maçlarda, taraflar birbirini fazla hırpalamak istemez ve konum da eşite yakınsa, yaşı büyük olan, yaşlar da aynıysa ratingi yüksek olan beraberlik önerir. Böylece, genelikle bu tür bir maçın beraberlikle biteceği öngörülebilir. Bu açıklamalardan sonra, hakikate dönelim:


  Hür Yasin

Tufan Can Uzuner rahmetli Demir Büyüközkaya ile

Bu acemilerin her ikisi de, -nasıl olmuşsa olmuş- son tura kadar bir kaç puan toplamayı başarabilmişler ve son tur rakipler. Bir anda centilmenlik unutuluyor ve sabahın erken saatinde telefonum çalıyor. Arayan TC. Diyor ki: “Hür ile oynuyoruz. İstersen canlı anlat.” Yanıtlıyorum: “Sizin işler belli olmaz. Berabere yapıp duruyorsunuz. Sonuç remiden başka bir şey olursa analiz eder, yazarım.” Yanıtlıyor: “Yok, bu sefer iş ciddi. Olay büyük. Kazanan ‘En iyi veteran’ ödülünü alacak!” ..ve ardından soruyor: “Hür hangi açılışı oynuyor, biliyor musun?”Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

“Ağabey” diyorum, “adamla sürekli aynı odada kalan sensin. Sen benden daha iyi bilirsin!”

“Hiç bakmadım ki!” diye yanıtlıyor. Satrançla ilgisi bu kadar yani. Hemen ardından, maçı izlemeye başlıyorum.

Tufan Can Uzuner – Hür Yasin, Troya 2017

Haber ve analizler Piknik Satranççısı Can İnce

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
İlginç
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir