Yeni Flaş Ders: Carlsen – Anand 2009

0
327
carlsen-anand-linares

Satranç dünyası genel olarak Anand’ın Carlsen’den çekindiğini düşünmekte. Son Dünya Şampiyonası’ndaki performansı da bu algıyı güçlendiriyor. Eğer gerçekten böyle bir durum varsa belki de bunun temelleri 2009 Linares Turnuvası’nda atıldı. Henüz 19 yaşındaki Carlsen oyunsonunda o kadar etkili bir teknikle Anand’ı yendi ki bu şüphesiz Anand’ın özgüvenine ciddi bir darbe vurdu. Oyunun kritik anlarındaki Carlsen hamlelerini bakalım bulabilecek misiniz?

 

1998 – 2010 yılları arasında düzenlenen Süper GM Turnuvası Linares’i 2009 yılında Grishchuk tie break ile kazanmıştı. Carlsen ise üçüncülüğü elde etti. Carlsen bu turnuvada da mücadeleciliğini sergileyrek üç oyun kazanmayı başarı ama 2 yenilgi de almaktan kurtulamadı.

 

linares 2009_tablo

 

Carlsen’in Olağanüstü Oyunsonu Tekniği

Carlsen – Anand oyununda size dört diyagram göstereceğiz. Bakalım beyazın hamlelerini bulabilecek misiniz? Flaş dersi izleyerek cevapları açıklamalarıyla görebilirsiniz.

carlsen-anand-1

Yukarıdaki konumda Carlsen’in yaptığı hamle Fischer’in ünlü bir fikrini ve hamlesini hatırlatmakta!

carlsen-anand-2

 

carlsen-anand-3

 

carlsen-anand-4

Ve işte sorularınızın cevapları flaş derste! Örneklerdeki hamlelerin gerçekten zor olduğunu tekrar edelim. Ne var ki Anand gibi bir oyuncuyu oyunsonunda bu şekilde yenebilmek için kuvvetli oynamanız şart! Oyunda Anand berabere yapabileceğini düşündüğü bir oyunsonuna giriyor ama işler hiç de düşündüğü gibi gitmiyor. Bugün olsa öyle bir oyunsonuna girmeyeceği çok belli.

Screen Shot_2014-05-02_at_17.18.50

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here