Hırsız Var!

0
1807

Sakaryalı tecrübeli antrenör Evrensel Bilgin Özgür Satranç Forumu‘nda “Hırsız Var!” diye isyan etti. İsyanı satranç tahtasında yapılan emek hırsızlığına. Anlatımına göre 2013 Nisan ayında Beşiktaş Belediyesi Ulusal Egemelik Turnuvası’nda son tura birincilik şansıyla giriyor ama 1700 UKD’ye sahip Türker Kınataş inanılmaz güçlü hamlelerle bu şansı vermiyor. Rakibi 7’de 7 puan ile hem kupa hem de maddi ödül elde ediyor. Bilgin yenilgiyi hazmeder ama kısa bir süre sonra ortaya çıkan gelişmeler haklı bir isyan duygusu yaratır.

Evrensel Bilgin TSF’nin Disiplin Kurulu kararlarını gördüğünde durumu kavrıyor. Son tur kaybettiği rakibi Türker Kınataş “Hileli ve danışıklı satranç yarışması yaptırmak” suçundan 1 yıl hak mahrumiyeti cezasına çarptırılmış. Konuyu biraz daha araştırınca bu oyuncunun Çerkezköy’de düzenlenen bir turnuvada cep telefonundaki bilgisayardan yardım alırken yakalandığını öğreniyor.

Screen Shot_2013-12-24_at_13.51.09

Özgür Satranç Forumu’nda bu olay duyulduktan sonra bir başka mağdur Mehmet Ali Kuseyri de şikayet ediyor. Onun da mesajı aşağıda.

Sayın Evrensel Bilgin çok gerekli bir konuyu açmış oldu. Mevzubahis şahıs geçen seneki Jirayr Çakır anma turnuvasında beni siyah taşlarla kusursuza yakın oynayarak yenmiş (aramızdaki rating farkına rağmen) ve turnuva motivasyonumda düşüşe neden olmuştu. Sonraki turlarda motivasyon kaybı nedeniyle birkaç partide daha çok iyi konum elde ettikten sonra puanlar kaybettim. Üstelik bu turnuvada benden daha yüksek ratingli ve ünvanlı oyuncuları da yenmişti ve sıradışı bir yetenekle (!) karşı karşıya olduğumuzu düşünmeme sebep olmuştu. Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Mesele bireysel değil kamusaldır ve TSF’nin gerekli adımları atması gerekir. Ayrıca bu tip malpraktisler deşifre edilerek satranç kamuoyunun uyanık olması sağlanmalıdır.”
iphone satranc

Satrançta hilenin suç aleti

Hayatımızı kolaylaştıran akıllı cep telefonları maalesef hileci satranççıların da işini kolaylaştırıyor. Örneğin aşağıda gördüğünüz Borislav Ivanov tescilli bir üçkağıtçı. Bulgar satrancının adeta baş belası olan oyuncu satranç tahtasına neredeyse hiç bakmadığı halde bilgisayar hamlelerini sürekli olarak oynayabiliyor. En sonunda hilesi anlaşıldı ve ayakkabısının içinde bir cep telefonu sakladığı anlaşıldı. Büyük olasılıkla bir suç ortağı titreşimli olarak çaldırarak hamleleri ulaştırıyordu. Örneğin önce 5 defa sonra da 3 defa çaldırılırsa satranç tahtasındaki 53 nolu kareye gidecek bir taş gibi basit bir bilgi vermek çok da zor değil. Satranç sahtekarının ayakkabısı yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.

Hilesi anlaşılan Ivanov satrancı bıraktığını ilan etmişti ama satranca yine döndü ama bu sefer sırtında bazı kablolarla yakalandı.

Türkiye’deki durumu ise “Hitit’te Satranç Olayı” diye Mendres Sargın kapalı bir şekilde anlatmıştı. Olaylar gerçekten şaşkınlık verici çünkü bu durumda bahsi geçen oyuncu oyun esnasında gizlice cep telefonuna bakarak kopya çekiyor. Şüphe üzerine hakemler üst araması yapınca telefon önce bulunamıyor ama sonra astarın içinde gizli bölmede bulunuyor. Telefonun içindeki satranç programına da girince tahtadaki konum çıkmasın!

Şimdi ne Olacak?

Pek çok kişinin bu olayla emeği, başarısı çalınmış oldu. Maddi, manevi kayıplar var. Sokakta birisi cüzdanınızı çalsa bunun cezası var. Satrançta ise 1 yıllık hak mahrumiyeti verilmiş durumda. Satrançta bu tür hileyi doping ile aynı kategoride görebiliriz. Dopingli çıkan atlet hem men cezasıyla karşı karşıya kalır hem de kazandığı ödülleri geri vermek zorundadır. Türkiye’deki bu durumda kazanılan ödüller var. Ayrıca oyuncuların elo ve UKD kayıpları da söz konusu. Maalesef FIDE’nin gerekli düzenlemeleri tam yapmadığı bu ortamda sıkıntılar devam ediyor.

Hitit’te Başka Olaylar!

Hitit’te başka olaylar da olmuş ve belki de olmaya devam ediyor veya kim bilir belki de uydurmadır. Hikaye diyelim, dinleyelim. Hititli oyuncunun bir Hititli yardımcısı var. Yardımcı cep telefonu ile arkadaşının konumunu analiz ediyor ve de uzaktan sinyallerle hamle iletiyor. Aslında öyle kolaydır ki bu; yardımcının turnuvada bulunduğu her değişik yer bir alet anlamına gelsin, ortağıyla gözgöze geldiklerinde sağ veya sol gözünü kaşısın veya saçına dokunsun. “Ag5” hamlesini üç harekette ifade etmek hiç de zor değildir.

Eh Hititli oyuncu bilgisayar desteğiyle rakiplerini silip süpürür. Oyunlara bakıldığı zaman son turnuvalarında mükemmel oynamaktadır. Sadece yardımcısıyla gönül bağını kaybettiğinde veya zaman sıkışmasına girildiğinde sıkıntılar doğar ama belli düzeyin üzerindeki satranççılar içinse deliller çok açık olur. Sonuçta Hititli oyuncu şan, şöhret, unvan ve paraya kısa sürede kavuşur ama turnuvalardan da çekilir çünkü deşifre edildiğini artık bilmektedir. Eh bundan sonra oynarsa da kendi gücüyle oynar belki ama o hepsi bilgisayar hamlesi olan oyunları da kayıtlarda durmaktadır.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!