Karpov Şişirilmiş Balon Mu?

12. Dünya Şampiyonu Anatoly Karpov sakin yapısıyla bilinir. Karakteri de belli ki oyun tarzına yansımıştır. Konumsal, baskıcı bir oyun yaklaşımı ile tanınır. Özellikle Kasparov ile yaptığı uzun maçlar sayesinde en medyatik şampiyonlardan biri olmuştur.

Ne var ki sessiz sakin yapısıyla sistemin adamı olmuştur. FIDE’nin uygulamalarına itiraz etmez. FIDE de onu korur. Politik açıdan hep güçten yanadır, muhalif olmaz, olmayı bile düşünmez. Kasparov, FIDE ile kavga eder, yeni oluşumlar peşinde koşar, Putin ile mücadele eder, hapse atılır, saldırıya uğrar, vatan haini ilan edilir.

1998 yılında Karpov ile Anand Dünya Şampiyonluğu Maçı yapar. Dünyanın en adaletsiz maçıdır. Anand 100 Büyükustanın oynadığı eleme usulü şampiyonluk turnuvasına girer. Sadece Kramnik şartları protesto ederek katılmaz çünkü karşılaşmalar iki oyun üzerinden oynanmaktadır ve Karpov en tepede beklemektedir.

Anand engelleri aşa aşa gelir.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

21 gün boyunca mücadele eden Anand nihayet Karpov ile şampiyonluk maçı yapabilecektir ama sadece 3 gün dinlenme süresi verilir. Karpov ise tahtında rahat rahat beklemektedir ve uzatma maçlarında Anand’ı yenerek unvanını korur. Maç hakkında detaylı bilgi: Chessbase

Bu adaletsiz maçın ardından Anand “Karpov 5 kez adaletsiz şampiyonluk maçı oynadı” der.

Gelin inceleyelim, bakalım Anand’a hak verecek misiniz?

Fischer ile hiç oynanmayan maç

1975 yılında olması planlanan maça Fischer çıkmaz. Böylece Karpov tek bir hamle yapmadan Dünya Şampiyonu ilan edilir. Fischer, Karpov’dan çekindi gibi iddialar hep konuşulacaktır ama şu bir gerçek ki Fischer formunun zirvesindeydi. Sonra şampiyonluk maçı yaptığı yaşlı Korchnoy’u zorlukla yenebilmişti Karpov. Fischer ile Korchnoy ise o dönemlerde mukayese bile edilemezdi. Mesele şu ki zaten ruh sağlığı yerinde olmayan Fischer iyice kötüleşmişti ki Spassky ile maça çıkabilmesi bile şartların aşırı zorlanmasıyla olmuştu.

Karpov’u Kasparov’un elinden kurtaran FIDE kararı

Hep 24 oyun üzerinden gerçekleşen şampiyonluk maçları bir anda 6 galibiyet üzerinden oynanmaya başlar. Bu kararın Karpov’un bezdiren stiliyle alakası var mıdır bilinmez ama beklenenin aksine 1984 yılında maçın ilk 9 oyununda Karpov, genç Kasparov karşısında 4 -0 öne geçer. Saldırgan oyunu bırakan Kasparov skoru 5-3’e kadar getirir. Maç uzadıkça uzamıştır ve Karpov bir türlü altıncı oyunu alamaz. Karpov fiziksel ve ruhsal olarak çöküşe geçmişken FIDE imdadına yetişir ve maç iptal edilir.

Haksız yere verilen rövanş hakkı

İptal edilen maçın yerine 1985 yılında 24 oyun üzerinden Kasparov ile oynar ve 13-11 yenilerek unvanını kaybeder. Ne var ki Botvinnik zamanında iptal edilen rövanş maçı hakkı Karpov’a verilir. Anlaşılan o ki pazarlık masasında Karpov kartlarını yine iyi oynamıştır. 1986 yılında Kasparov ile yine şampiyonluk maçı yapar ama unvanını geri alamaz.

Dünya Dördüncüsü iken bir anda Dünya Şampiyonu olan Karpov

1992 yılında Adaylar Maçında yarı finalde iken Short’a elenir. Short sonra Timman ile final maçı yapar ve onu da yenerek Kasparov ile oynama hakkı elde eder. Ne var ki FIDE’nin hantal sistemine itiraz eden Kasparov kendi organizasyonları altında maç yapmaya karar verir. FIDE bu maçı tanımaz ve o yarı finalde elenen Karpov ile finalde elenen Timman Dünya Şampiyonluğu maçı yapar.

Maç konularında talih hep Karpov’dan yanadır. Karpov hayatının en kolay maçını yaparak FIDE Dünya Şampiyonu olur!

21 gün oynayan Anand ile en adaletsiz maç

Makalenin girişinde yazdığımız şampiyonluk maçı büyük olasılıkla tarihin en adaletsiz maçıdır. Güç olarak Karpov’un üzerinde olan Anand 21 gün boyunca altı değişik rakiple eleme maçı yapar ve yorulmamış Karpov’un karşısına çıkar. Ve bu maçı Karpov kılpayı kazanır.

Karpov bir değil ama beş defa avantajlı maç yapmıştır. Bu talihi veya yaratılmış durumlar olmasa acaba bu kadar övgüyle bahsedilir miydi? Yoksa tarihe sadece iki şampiyonluk maçı kazanan biri olarak mı geçerdi?

Sizce Karpov diğer şampiyonlarla karşılaştırılınca şişirilmiş bir balon mu?

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!