06252017Pz
Last updateCts, 23 Tem 2016 1pm

marketbanner-1

yenibaslayanlar ortaseviye ileriseviye
satranctaktik satrancacilislari kasparov

Satranç Sözlüğü

Satranç Taktikleri (37)

1 hamlede mat ile sonuçlanabilecek konum veya özel dizilmiş konumdur.

 

İki hamlede mat ile biten konum veyaz özel oluşturulmuş durumdur.

 

3 hamlede mat ile sonuçlanan konum veya özel dizilmiş konumdur.

 

Bir taşın arkasındaki değerli taşı ateş altında bırakamadığı için kıpırdayamamasına satrançta açmaz denir. Kelime anlamı açıkça ifade eder; taşı açamazsınız. Açmaza alan taş Vezir, Fil veya Kaledir. Bu taşlar rakip taşı hedef alır ve bu taşın kıpırdaması halinde arkadaki daha değerlitaş istekte kalır. Eğer açmazdaki taşın arkasındaki taş şah ise bu tam açmazdır ve açmazdaki taş kurallar gereği kıpırdayamaz. Arkadaki taş şahın dışında bir taş ise yarım açmaz denir.

 

Arka yatay matı kale veya vezirle yapılan bir mat türüdür. Vezir veya kale mat eden şahı çektiğinde rakip şah arka yatayda genelde piyonlarının arkasında sıkışarak mat olur.

 

Bir taşın pek çok işi yapması gerekiyorsa buna satrançta aşırı yüklenme denir. Örneğin bir fil hem rakip piyonun vezire çıkmasını engelliyor, hem de matı tutuyorsa bu file aşırı yüklenilmiş taş denir. Örneğin piyona vezire çıkarak aşırı yüklenmiş taşı saptırırız. Filin veziri alması halinde fil matı tutma görevini bırakacaktır.

 

 

 

Siyah fil hamlesiyle beyazın vezirini tehdit eder. Beyaz vezir hem kalesini koruyup hem de g2 karesinden matı tutamaz. Aşırı yüklenilmiş vezirden yararlanmaya yönelik bir kombinezon.

 

Satrançta az eğerli çıkış piyonu veire çıkmak yerine daha avantajlı konum elde etmek amacıyla daha az değerli taşı (örneğin fil, at, kale) çıkmaktır. Bazı durumlarda vezir çıkmanız halinde konum pat olabilir. Bunu engellemek için kale çıkmak gerekebilir. Veyaz bazen at çıkmak aynı zamanda şah çekmektir. Bu da oyunu kurtarmak anlamına gerekiyorsa tercih edilir.

 

 

Satrançta boğmaca matı at ile yapılır. Atın şah çekişi karşısında rakip şah öyle sıkışmıştır ki çare bulamaz ve adeta boğularal mat olur. Boğmaca matının temel özelliği şahın etrafını saran kendi taşları tarafından sıkışmış olmasıdır.

 

 

Geçerken alma satrancın özel bir kuralıdır. Aşağıda diyagramda anlatım mevcut. Bu kural belli bir seviyenin altındaki oyuncular tarafından bilinmeyebilir. Bilen de bazen kuralı çok pratik yapmıyorsa unutabilir.

gecerken-alma

Geçerken alma oyun esnasında taktik bir tema olarak kullanılabilir.

 

Oyunun sonunda beyaz geçerken alıyor ve de açarak şah çekiyor!

 

Joomla SEF URLs by Artio