gototopgototop
Satranç Soruları Satranç Kuralları

Satranç Kuralları

Satrançta hamleleri yazmak (Notasyon)

Satranç yarışmaları standartlarına uygun bir satranç takımının altlığı aşağıdaki gibi olabilir.

koordinatlı satranç tahtası

Satranç tahtası harfler aşağıya gelecek şekilde konur. Eğer koordinatsız tahtaysa beyaz köşenin sağda olmasına dikkat edin.

Satranç tahtasında her karenin bir adı vardır.

satranç tahtasısatranç taşları

Beyaz taşlar 1 ve 2 yataylarına siyahlarda 7 ve 8 yataylarına yerleştirilir.

 

Her taş türü için bir harf vardır. Şah için 'Ş', Vezir için 'V', Kale için 'K' Fil için 'F', At için 'A'. Ya Piyonlar? o­nlar ufak taşlardır ve herhangi bir harf almazlar. Dikkat edin ki aletler için BÜYÜK HARF kareler için KÜÇÜK HARF kullanılır.

Eğer atımızı f3 karesine gideceksek Af3 yazarız.

Eğer at ile e5'teki piyonu alırsak Axe5 yazarız. Alışlar için x kullanılır.

Kısa rok 0-0 ve uzun 0-0-0 şeklinde yazılır.

d1 karesine kalemizi gideceksek ve oraya hem a1'de hem f1'deki kale gidebiliyorsa örneğin Kfd1 yazarız.

Piyonu e8 karesine getirip vezir çıkacaksak e8V yazılır. Kale çıkarsak e8K şeklinde olur. 

 

Satrançta 50 hamle kuralı nedir?

Satrançta 50 hamle boyunca taş alınmaz veya piyon sürülmezse oyun berabere biter. Bu kuralın amacı hiçbir şekilde gelişme gösterilmeyen oyunları sonsuza kadar oynamaktan kurtarmaktır. Örneğin şah, kale ve tek şah konumunda tek kalesiolan taraf 50 hamlede mat edemezse oyun berabere biter.

Satrançta 1 hamleden kasdedilen siyahın ve beyazın karşılıklı hamle yapmasıdır. 50 hamle sayılırken de discount cialis prescriptions sadece bir tarafın hamleleri sayılır.

Satrançta 16 hamle kuralı diye bir kural yoktur.

 

Satrançta mat nasıl yapılır

Satrançta mat bir anlamda "şah ve mat"ın kısaltılmışıdır. İngilizcede "checkmate" diye geçer. Şah tehdidi altındaki Şah hiçbir şekilde kendini güvenceye alamıyorsa oyun mat ile sonuçlanmış demektir. Kısaca mat edebilmek için önce şah çekmeliyiz. Şah şu aşağıdakilerden hiçbirini yapamıyorsa oyun mat ile sonuçlanmış demektir

1) Şah çeken taşı almak

2) Araya taş kapatmak

3) Şah tehdidinden güvenli bir kareye kaçabilmek.

Aşağıdaki konumda beyaz kale siyah şaha "şah" çekmiştir. Siyah şeh kurtulamıyor. Şah ve Mat!

şah ve mat

Satrançta sıklıkla rastalanan "Koridor Matı" veya "Arka Yatay Matı" aşağıda görülmekte. Siyah şah adeta bir koridorda ateş altında kalır ve kurtuluş yolu olmadığı için mat.

koridor matı

Aşağıda şah tarafından korunan vezir rakip şahı tahtanın kenarında mat eder. Ölüm Öpücüğü veya Yüzden Mat olarak da adlandırılır.

vezir ve şah matı

Bu örnekte ise veziri destekleyen fildir. Yine şah ve mat

vezir matı

 

Satrançta berabere nasıl olur

Satrançta beraberlik şu durumlarda olur:

1) İki tarafın da mat edecek taşı kalmazsa oyun berabere biter. Aşağıdakiş konumda sadece şahlar kalmış. Mat etmenin imkanı yok. Taraflar el sıkışır.

satrancta-berabere

Tek at ve tek fil kalınca da konum berabere. Bazen tek fil ve tek at ile oluşabilecek özel mat oluşturabilme durumlarında oyun devam edebilir.

tek at ile berabere

2) Teklif üzerine oyun berabere bitebilir. Oyunculardan biri konumun eşit olduğunu düşünüyorsa hamlesini yaptıktan sonra berabere teklif edebilir. Rakip de kabul ederse oyun berabere biter.

3) Aynı konum hamle sırası ay kişideyken 3 kez oluşursa oyun berabere biter. Buna satrançta 3 fotoğraf da denir. Beraberlik isteyecek kişi üçüncü konum tekrarını oluşturacak hamleyi yapmadan saati durdurur ve hakemi çağırarak yapacağı hamle ile 3 kez konum tekrar olduğunu iletir.

4) 50 hamle boyunca piyon sürülmez veya taş alınmazsa oyun berabere biter.

5) Taraflardan biri sürekli şah çekiyor ve rakip kurtulamıyorsa oyun berabere biter. Aslında bu kural 3 kez konum tekrarının da uygulanmasıdır.

 

Satrançta Pat Nasıl Olur

Satrançta pat olması oyunun berabere bitmesi haline gelir. "Pat oldu" veya "Pata kaldık" şeklinde de ifade edilir. Pat satrançta özel bir beraberlik türüdür.

satrançta pat 1

Yukarıdakikonumda hamle sırası siyahta. Siyahı kurallar dahilinde yapabileceği bir hamle yok. Şah herhangi bir yere gidemez. Oyunda şah çekilmedi. Dolayısıyla pattır. Şah çekilmemiş durumda kurallar dahilinde yapabileceğiniz bir hamle yoksa oyun pat ile sonuçlanır.

satrançta pat 2

Yukarıdaki konumda sıra siyahta ama durum pat değil çünkü siyahlar piyonuyla oynayabilir.

satrançta pat 3

Hamle sırası yine siyahta ve yine pat.

Dikkat: Satrançta her beraberlik pat değildir. Pat yukarıda anlatıldığı gibi özel bir durumdur.

 

Satrançta dokunulan taş oynanır mı?

satrancta-tuseSatrançta dokunulan taş oynanır. Bu genel bir kuraldır. Arkadaşlar arasında bu kural sıklıkla uygulanmayabilir ama talep edilmesi durumunda uyulmak zorundadır. Eliniz yanlışlıkla bir taşa çarparsa ve oynama amacıyla değmediğiniz belli ise o taşı oynamak zorunda değilsinizdir.

Eğer tahtadaki bir taşı düzeltmek istiyorsanız o zaman "Düzeltiyorum" dedikten sonra taşı düzeltebilirsiniz. Bazen "Jadoube" (jadup) ifadesi de (Fransızca düzeltiyorum demektir) kullanılabilir. Eğer rakip bir taşa dokunduysa "Touche" (tuşe) diyebilirsiniz. Bu kelime yine Fransızcada "Dokundun" anlamına gelmektedir.

Türkiye Satranç Federasyonu'nun yarışmalarında bir taşa dokunulup dokunulmadığı konusunda muhakkak bir hakemin şahitliği gerekmektedir. Çoğunlukla centimen oyuncular bunu bir tartışma konusu yapmaz ve kurala uyarlar.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu rok atarken önce şaha dokunup şahla hareketi yapmak ve sonra da kale ile oynamaktır. Önce kaleye dokunmanız halinde rakip size rok attırmayıp kale ile oynamanızı talep edebilir.

 

Geçerken Alma Nasıl Yapılır

Satrançta geçerken alma açıkça satrancın en zor kuralıdır ve yeni başlayanların, hatta belli bir seviyeye gelmiş oyuncuların bile kafasını karıştırır.

geçerken alma

Yukarıdaki konumda sıra siyahta. Siyahlar piyonunu iki sürerek beyaz piyonun tam yanına geliyor.

geçerken alma 2

Resimde görüldüğü gibi siyah piyonunu iki adım ilerletir.

geçerken alma 3

Ve işte siyah piyonunu iki sürünce resimde gördüğünüz gibi beyaz piyon çapraz ilerler ve tahtadaki siyah piyonu yer. Beyaz piyon rakip siyah piyonu sanki bir adım sürmüşçesine isterse yiyebilir.

geçerken alma 4

Piyonu alma hamlesinden sonra oluşan konum yukarıdaki gibidir. İşte bu özel harekete geçerken alma denir.

Geçerken alma rakibin iki adım sürerek yanınızdan geçtiğianda yapılmalıdır. İlk fırsatta yapmazsanız sonraki hamlede yapamazsınız.

Geçerken alma sadece piyonlar arasında olur. Diğer taşları geçerken alamazsınız.

 

 

satranç cd'leri destek

Vade Farksız Taksit

tum_set

6 Taksit Fırsatı

Reklam

Başlangıç Seti

satranç öğreniyorum cdsi

Eğitim CD'leri

Reklam

BJK Satranç Okulu

arma-bjk-2