Satrançta tematik bilgi

0
526
oyunsonu 1_ufak

Şah oyunsonları satrançta belirleyicidir. Bazı konumlar oldukça karışık olabilir ama her şah oyunsonunun sonucu bellidir. Bu sebeple bu tür oyunsonlarını iyi bilmek hem o konumu iyi oynamak için gerekli hem de şah oyunsonuna girip girmeme konusunda karar verebilmek için önemlidir. Yandaki konumda beyaz oynar ve kazanır.

 

 

 

Larsen ve Gligorich arasında 1956 yılında oluşan bu konum en ünlü örneklerden birisi. Larsen verdiği doğru karar ile kazanca geçecek.

oyunsonu 1

1.Vxf7! Vxf7 2.Fxf7 Şxf7 3.Kxf8 Şxf8 4.Şxf2 sonrasında beyaz kazanca geçer. Oluşan şah oyunsonu beyazlar için kazanç çünkü beyaz uzak geçer yaratabilmekte.

İşte oyunsonu bilgisi beyazlara kolay bir kazanç getirir. Kimi oyuncular tematik konumları bilmenin önemli olmadığını çünkü konum gelirse hamleleri bulabileceğini düşünür. Eğer beyazlar uzak geçerin kazanç getireceğini bilmeseydi en az 10 hamle fazladan hesaplamak zorunda kalırdı ki bu hiç de kolay bir iş değil. İşte bu sebeple ulaşacağımız konumlar hakkında ne kadar çok bilirsek hesaplama açısından yükümüz azalır. İyi oyuncuların önemli avantajlarından birisi de bu şekilde binlerce tematik konumu ve sonuçlarını bilmeleridir.

a

 

Bir başka örnekte Fischer konumu şah oyunsonuna dönüştürerek kolay bir kazanç elde ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here