10 Dakikada Açılış – 11: Fil Gambiti veya Englund Gambiti

0
5418

Açılışta rakibi şaşırtmak kazanç yolunda önemli bir adım olabilir. Satranç ile ilgilenen pek çok kişi kazandıran bir açılış peşinde koşar ama tabii ki böyle bir açılış hayal. Öte yandan açılışta az bilinen yollarla üstünlük elde etmek de mümkün. 15-20 hamlelik uzun açılış teorilerini ezberlemek şart değil. Öyle açılışlar var ki rakip dikkatli oynamazsa kötü konuma düşer, doğru oynarsa da az bir üstünlük elde eder. 1.e4 e5 2.Af3 d5 ile başlayan Fil veya diğer adıyla Englund Gambiti inceliyoruz.

Fil Gambiti

 

Fil Gambiti daha önce incelenen Fil Açılışı’ndan farklı ve siyahlarla oynanır. Siyah daha ikinci hamlede sıra dışı bir hamle ile bilindik yollardan çıkıyor. Rakibinizin çok iyi teori bildiğinin farkındasınız. Uzun bir açılış hazırlığına da vaktiniz yok. Oyunortasındaki becerinize de güveniyorsunuz. O zaman açılışta rakibi şaşırtmaya çalışabilirsiniz. Önerdiğimiz Fil Gambiti kaybeden bir açılış değil. Beyaz en iyi hamlelerini oynarsa biraz daha iyi oluyor ve hala ortada karışık bir oyunortası konumu olacaktır.

1.e4 e5 2.Nf3 { Fil Açılışı veya Englund Gambit olarak bilinir. Siyah kuzu kuzu 2…Ac6 ile savunmak yerine bir gambit ile girişimi elde etmek istiyor. Üst düzeyde tercih edilmez ama daha alt seviyelerde tehlike yaratabilir. Kesinlikle sürpriz etkisi var. }Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

2…d5

fil-gambiti-1

3.Nxe5 ( 3.exd5 { İyi hamlelerden birisi ama devamını bulabilmek önemli }3…e4 { İşte hemen saldırı imkanı. Beyaz dikkatsiz oynarsa… }4.Nd4 { Hemen atını kaçtı. Pek çok kişinin tepkisi bu şekilde olur. } ( 4.Qe2 { Doğru devam yolu. Beyaz bu hareketiyle filinin yolunu tıkıyor. Bu sebeple akla kolay gelmeyen bir hamledir. } 4…Nf6 5.d3 Qxd5 6.Nbd2 Be7 7.dxe4 Qe6 { Beyaz piyon önde ama siyahın gelişimi biraz daha iyi. } )4…Qxd5 5.Nb3 Bd6 6.Nc3 Qe5 { Ve siyahın konumu gayet memnuniyet vericiİ gelişimi iyi veziri iyi şekilde merkezi. } )

fil-gambiti-2

3…Bd6 4.d4 dxe4 5.Bc4 Bxe5 { ve bu alışla tehlikeyi ortadan kaldırınız. Unutmayın biri siz tehdit ederse ilk düşüneceğiniz şey tehdit eden taşı işinize yarayacak şekilde ortadan kaldırıp kaldıramayacağınız. }

6.dxe5 ( 6.Qh5 Qf6 7.dxe5 { Beyaz hafif bir üstünlük elde edebilmek için bu devam yolunu bulabilmeli. Büyükustalarla oynamayacaksınız ki! } )

6…Qxd1+ 7.Kxd1 Nc6 8.Bf4 Bg4+ 9.Ke1 O-O-O { ve siyahlar iyidir! Daha ne olsun harika bir gelişim, ahenkli taşlar. }

fil-gambiti-3


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!