Dragon Varyantı

0
509
dragon varyanti

Sicilya Savunması üst düzeyde 1.e4’e karşı en çok tercih edilen savunmadır. 1…c5 ile siyah merkeze piyon getirmez ama beyazın d4 sürüşü ile merkezde piyon barındırmasını da engeller. Sicilya Savunmasının pek çok devam yolu da bulunmaktadır. Bazıları daha keskin, bazıları daha konumsaldır. Bazılarında açılış teorisi uzun iken diğerlerinde daha kısadır. Açılış teorisinin uzun olduğu varyantlar genelde keskindir ve Dragon Varyantı da buna tipik bir örnektir. 1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 g6 ile oluşan Dragon Varyantını inceliyoruz.

Modern Dragon Varyantının yapısı ilk kez 1880’li yıllarda Louis Paulsen tarafından belirlenmiştir. Aynı yıllarda Henry Bird tarafından sık oynanmıştır. 1900’lü yıllarda ise Pillsbury ve diğer ustalar tarafından kabul görmüştür.

Dragon ismi ise şah kanadının ejdere benzemesinden dolayı satranç ustası Duz- Sotimirsky tarafından verilmiştir.

Dragon varyantı en üst düzey maçlarda çok tercih edilmemektedir. Sebebi keskin hazırlıklara fırsat vermesindendir. 1995 yılındaki Kasparov – Anand maçında Kasparov Dragon varyantını kullanarak Anand karşısında kendine maç galibiyetini getirecek avantajı elde edebilmiştir.

Dragon Varyantına Giriş

Dragon Varyantında Keskin Yollar

Dragon Varyantı Sakınma Yolları

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here