06262017Pzt
Last updateCts, 23 Tem 2016 1pm

marketbanner-1

kramnik-ve-carlsen

"Kramnik'in varyantları nasıl hesapladığını anlatması çok etkileyici ve satrancı iyi bilmezseniz farkı da anlayamazsınız ama biraz derin inceleyince analizlerin pek çok zaman anlamsız olduğunu görürsünüz. Her zaman prensipli satranç oynuyor ama aramızdaki en büyük fark onun çok hata yapması. Pek çok zaman doğru düşündüğünü zannediyor oysa ben doğru yolda oluyorum."

"Kendine çok güveniyor. Kimseden korkmuyor. Benim ondan daha iyi olduğunu düşünmüyor. Aronian'ın da ondan daha iyi olduğunu düşünmüyor ve Anand'ın da. Nakamura'ya oyunlar kaybediyor ama Nakamura'nın da ondan iyi olduğunu düşünmüyor."

karpov radyo 1Fischer ve ben Carlsen'den daha iyiydik diye düşünüyorum ama Magnus hala kendini geliştiriyor ve ne yaptığını gerçekten iyi biliyor. Açılış tercihleri daha zengin olabilir ve daha çok çalışabilir ama bununla beraber harika bir hafızası var ve açılışlara ve diğer konulara kendi yaklaşımı bulunmakta. Beni asıl etkileyen Carlsen'in Dünya Şampiyonluğunun - Dünya Şampiyonluğu unvanının önemini anlaması. Anand örneğin içine kapanıktı ve aynısını Kramnik için de söyleyebilirim. Turnuvalara hazırlık yaptılar, para kazandılar ve unvanlarını korumaya çalıştılar ama dünya satrancında liderlik görevlerini yerine getirmediler. Bu sebeple satranç çok şey kaybetti ve satrancın popülaritesi düştü

Viswanathan-Anand-maca-hazirŞu ana kadar çok iyi gidiyorsunuz. Carlsen ile maçınızda kazanmak için neye ihtiyacınız var?

Aday Maçları'ndan itibarenki satranç performansımdan memnunum. Bu maç değişik bir test olacak ve Sochi'de optimum satranç oynamayı umuyorum.

Fabiano, Carlsen'e karşı iyi sonuç elde ediyor. Italyan oyuncudan kendinize bir şeyler çıkartabilir misiniz?

St Louis'deki performansı gelmiş geçmiş en önemli anlardandı. Magnus'a karşı iyi bir stili var. Hepimiz Fabiano'yu izliyor ve bir şeyler öğreniyoruz.

Carlsen'i Yenmeyi Planlıyorum!

Kategori Röportajlar
Yazan Satranç Okulu

roportaj2800 üzeri rating ortalamasına sahip tarihin ilk 23. kategori Zürih Turnuvası'nı Magnus Carlsen kazandı. Carlsen 3027 performans ile 9 elo kazandı. Klasik bölümde ikinci olan Aronian ise 2869 gibi yine yüksek bir performans gösterdi. Rating listesinde uzunca süredir ikinci sırada olan Aronian Dünya Şampiyonu olmayı uzunca bir süredir planlıyormuş ama şikayetçi! Çünkü rakipleri onun kurduğu bu plana uygun davranmamaktaymışlar. Carlsen'in en güçlü rakibini dinleyelim.

carlsen-basin-1Anand basın toplantısını terk etti ve Magnus da gazetecilerle beraber onu alkışladı. Daha sonra Carlsen'e klasik spor soruları yöneltildi:  Nasıl hissediyorsunuz?  "İyi hissediyorum. Burada ve Londra'da oldukça zorluydu. Burada bana iyi davranıldı. Rahat  ettirildim. Belli bir noktada rahatladım ve sonlara doğru tüm gücümü gösterebildim. Büyük bir organizasyondu ve kazanmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum."

İlginç şekilde Carlsen yardımcılarını açıklamadı. Jon Ludvig'ten bahsetti. Ona ve diğerlerine teşekkür etti (minnettarlık anlamında) ama detay vermedi.

anand-basin-1Basın toplantısında söz ilk olarak Anand'a verildi. Sorular sorulacak ve sonrasında Anand gidebilecekti. Son oyun hakkında şunları söyledi: "Bugünkü oyun adeta maçın özetiydi. En iyi şekilde oynamaya çalışıyordum ve sonra belli bir noktada hatalar yapmaya başladım. Basitçe ...Vg5 ile hata yaptım. Aynı taktiği ...Vc5 için gördüm ama veziri g5'e koyup aynı hatayı yaptım.

capablanca

O satranç tarihinin en büyük şampiyonlarından biriydi. Satranç dahisi olduğu tartışılmayan Capablanca oyununun mükemmelliğiyle "Satranç Makinası" olarak adlandırılırdı. Rusya'ya geldiğinde basın ondan "Satranç Tanrısı" diye bahsetmişti. Bununla beraber tüm bu yenilmezlik işaretlerine rağmen Capablanca eski arkadaşı Alekhine'e 1927 yılında unvanını kaybetti. Alekhine rövanş maçı vermeyince ise düşmanlıkları başladı. Capablanca'nın Alekhine hakkındaki hakim duygusu "Alekhine'den nefret ediyorum" cümlesinde çok açık. Capablanca'nın eşi Olga Capablanca'nın anılarına devam ediyoruz.

olga capablancaSalona oturduk. Pencereler hafifçe açıktı ve araba sesleri de teybe kaydolmaktaydı. "Ne içersiniz" diye sordu. Koltuğu yanında içki arabası durmaktaydı. Beni tereddüt halinde görünce kendi teklifte bulundu "Şampanya belki de. Bill'i çağıralım da bizim için bir şişe açsın."

"Evet, bana Capablanca hakkında ne sormak istiyordunuz?  Konuşmalarımız sırasında ondan Capablanca veya Capa diye bahsetti ama asla Raul Jose'yi kullanmadı. Manhattan Satranç Kulübü'ne bağışlanan mektuplarda genelde bu şekilde hitap edilirdi. Örneğin İspanyolca "Mi querido Capablanca" veya resmi mektuplarda onun unvanları sıralanırdı veya Euwe'nin nazik hitabı "Sevgili Capablanca" idi.

carlsen-timsahAnand - Carlsen Dünya Şampiyonluğu Maçı yaklaştıkça heyecan da artıyor. Rus Internet Kanalı Chess TV Kasım ayındaki maç öncesinde Carlsen ile röportaj yaptı. Carlsen yeteneği, zayıflıkları ve hazırlıkları hakkında samimi açıklamalarda bulunuyor. Eğer bir hayvan olsaydı neyi tercih edeceği ise ilginç. Timsahı seçen Carlsen'in tercihine hak verecek misiniz?

carlsen anlatiyor_1Doğru oynamam gerektiğinde genelde çok az hata yaptığımı düşünüyorum. Son 3 turda olanlar ise... olabilecek şeyler.

Turnuvada çok enerji harcadım ve turnuvanın sonunda gergin ve yorgundum. Dünya şampiyonluğu maçında bunla başetmenin daha iyi bir yolunu bulmalıyım. Tabii ki turnuva benim için önemliydi. Belli bir noktada herşey iyi gidiyordu.  

Joomla SEF URLs by Artio