Satrancın Medyası Satranç Medya

0
12669

TSF’nin çabaları ve İş Bankasının sponsorluğu ile satranç hızla kitleselleşen bir spor. 2005 yılında TSF ile MEB arasında yapılan protokol ile satranç seçmeli ders olarak okullara girebildi ve kitleselleşme büyük ivme kazandı.

Bunun çok öncesinde 80’li yıllar ve öncesinde satrancın kumar değil ama bir zeka oyunu olduğu konusunda insanları ikna etmeye çalışırdınız. Devletin kanatları altında satranç federasyonu açılması söz konusu olunca bir yazar “Olur mu? O zaman tavlacılar da federasyon kursun” gibi yazmıştı. Nerden nerelere geldik!

Özerk TSF zamanında 80’li yıllarda TRT’de yayınlanan satranç programlarının mimarı eski TSF Başkanı rahmetli Kahraman Olgaç idi. Aynı zamanda “Satranç Öğreniyorum” serisi ile kitleleri satrançla ve satranç kitabı ile tanıştırmıştı.

1984 -85 yıllarında Serdar Çelik ve Profösör Uluğ Nutku TRT’ye bir program hazırlarlar ve Can Arduman da sunumunu yapar.

Sonrasında 90’lı yıllarda rahmetli Demir Büyüközkaya yine TRT’deki satranç programının mimarlarından biri olmuştu. Daha kapsamlı olan bu programda hem yarışma, hem anlatım hem de eski oyunların canlandırılması olurdu.

demir_buyukozkaya

Çok kanallaı yıllara geçildiğinde imkanlar artar ama satranç büyük kanallarda maalesef rating kaygısı ile yer bulamaz.

Son dönemlerde FM Serkan Yeke önce Ulusal Kanal’da sonra da Z TV’de uzunca süre satranç programı yaptı. Şimdi ise IM Yakup Erturan Galatasaray TV’de başarı ile program yapmakta.

Televizyon Yayınları İçin Şoke Edici İstatistik!

Artık Televizyonu ağırlıklı olarak 40 yaş üstü izliyor! Gençler istedikleri zaman istedikleri programa ulaşmak için interneti ve ağırlıklı olarak youtube’u kullanıyor.

Başta Sabri Can Yontar ve Emre Hasgüleç olmak üzere bir grup genç satranççı internette harika işler yapıyor. Satranç Okulu artık nadiren güncelleniyor ve biz çoktan haber olması gereken bir başarıyı ancak haber verebiliyoruz.

Bu olağanüstü kanalda satranca dair keyifli çok şey  var ve zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkına varmayacaksınız. Eğlence, eğitim, yarışma, ünlüler, oyunlar, sokak röportajları ve elbette canlı yayınlar!

Son olarak GM Dragan Solak ile yaptıkları röportaj harika. GM Solak’ın ne kadar mutevazi ve sportmen bir oyuncu olduğunu bir daha görüyoruz. Satranç eğitimi ve yarışmaları üzerine anlattıkları ise paha biçilmez.

Yine GM Mustafa Yılmaz ile harika bir görüşme

Ve Cübbeli’nin çıkarttığı “Satranç günahtır” yaygarası üzerine yapılan sokak röportajları

Satranç Günah Mı? Bakalım halkımız ne demiş?

Ünlülerle satranç sohbeti. Ahmet Çakar satrançla ne kadar da ilgiliymiş!

Daha yüzlerce video var!

Elinize sağlık gençler. Harikasınız!

Buyrun: Satranç Medya

Abone olun, oldurun!

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!