Satranççının nikahını satranççı kıydı!

0
409

Satranç camiasının sevilen isimlerinden, SGM’nin ve İSD’nin eski üyelerinden  Aydın Öndül , ABD’li eşi Lovisa ile 20. 01. 2007 günü dünya evine girdi.. Resmi işlemlerini ABD’de tamamlayan çiftin Türkiye deki sembolik  nikahı Semiramis Yatında , her iki ailenin” en değerli kişi ” ortak görüş kabulü ile ve Yat Kaptanı olmam sıfatı ile tarafımdan oldukça kalabalık yerli ve yabancı davetli önünde kıyıldı. Yapılan Boğaz turundan sonra gece Sepetçi Kasrındaki yemek ile sona erdi. ABD’li misafirler ülkemize ve yemeklerimize hayran kaldı. Genç çifte ömür boyu mutluluklar diliyorum.  Bir satranççı tarafından kıyılan bu nikah sanıyorum ülkemizde bir ilk. Belki de dünyada da bir ilk olması nedeni ile bu nikah törenini sizlere www.satrancokulu.com  aracılığı ile buradan  aktarmak istiyorum.

Bugün burada Lovisa ve Aydın’ı evlilik çatısı altında birleştirmek üzere toplandık.
İsmim Sertaç Dalkıran. , Aydın iyi bir arkadaşımdır., Uzun yıllardır tanışırız. Şimdide Lovisa arkadaşım oldu ve bu seramoniyi gerçekleştirmekten dolayı memnunun.
Helena Treherne Pollock’ın birkaç sözüyle başlamak istiyorum.
“ Onurlu bir değer olan evlilik bir erkekle bir kadını kanunlar önünde bir araya getiren eşsiz bir kurumdur. Her ikisi de kendilerine yüklenen yasal görevler nedeniyle birbirlerine ve topluma karşı sorumludurlar. Ayrıca evlilik bir erkekle bir kadının hayatarını birlikte sürdürmek için sözleştikleri bir akittir. Evlilik, erkekle kadının birbirlerine karşı bağımsızlıklarının eşit, bağımlılık ve yükümlülüklerin karşılıklı olduğu bir ilişkidir. “
Bunun bilincinde olarak, Aydın Lovisa’yı eşin olarak almayı ve ona hayatının geri kalanında sadakat, sabır ve sevgi sözü vermeyi kabul ediyormusun ?
 
( Aydın ):… Evet..
 
Sen de Lovisa, bunun bilincinde olarak Aydın’ı yasal eşin olarak almayı ve hayatının geri kalanında ona sadakat, sabır ve sevgi sözü vermeyi kabul ediyor musun?
 
( Lovisa ):…Evet.
 
Aydın, şimdi Lovisa’nın eline yüzüğü takabilirsin ve aynı zamanda lütfen söylediklerimi tekrar et.
 
Bu yüzük ile, seni nikahlıyorum!!
 
(Aydın):..Bu yüzük ile seni nikahlıyorum.
 
Lovisa, You may now place the ring on Aydın’s hand and as you do so, please repaeat after me.
 
With this Ring, I thee wed
 
(Lovisa) : With this ring, I thee wed.
 
Şu anda taktığınız bu yüzükler karşılıklı olarak üzerinde anlaştığınız akitin mühürleridir. Bunlar yaşadığınız sürece sizleri bağlayacak ve birbirinize sevgi, şeref ve özen göstermenizin simgeleri olacaklardır.
Ve, şimdi aile ve arkadaşlardan oluşan şahitler altında bir araya geldiğiniz için sizleri karı koca ilan ediyorum.
Aydın, şimdi gelini öpebilirsin.
…..
Şimdi sizlere Bay ve Bayan Öndül’ü takdim ediyorum.
 
 
 
We are gathered together here in the presence of this company to join together Lovisa and Aydın in marriage.
My name is Sertaç Dalkıran. I am a good friend of Aydın. For many years and now also of Lovisa and I am pleased to conduct this ceremony for them here today.
I will begin a few words read by Helena Treherne Pollock.
“Marriage is an honorable estate and creates the unique civil status of one man an done woman untited under our laws. Each is responsible to each other and to society in general for the duties lagally imposed upon them. Marrıage is also a covenant by which a man and woman mutually engage with each other. Marrıage is that relatıon between man and woman where the independence is equal, the dependence upon one another mutual, and the obligations recıprocal.”
Now knowıng this do you Aydın take Lovisa to be your lawful wife and give her a promise of faith, patıence and love for the rest of your life ?
 
( Aydın )….Yes.
 
Also knowing this , do you Lovisa, take Aydın to be your lawful husband and give him a promise of faith, patıence and love for the rest of your life :
 
(Lovisa)… Yes.
 
Aydın, şimdi Lovisa’nın eline yüzüğü takabilirsin ve aynı zamanda lütfen söylediklerimi tekrar et.
 
Bu yüzük ile, seni nikahlıyorum!!
 
(Aydın):..Bu yüzük ile seni nikahlıyorum.
 
Lovisa, You may now place the ring on Aydın’s hand and as you do so, please repaeat after me.
 
With this Ring, I thee wed
 
(Lovisa) : With this ring, I thee wed.
 
The rings you have just exchanged are the seals of the covenant upon which you have mutually agreed. They bind the two of you as one anda re the symbols of your commitment to love, honor and cherish each other again, as long as you both shall live.
And now in as much as you have consented together in mariage and have witnessed the same before thiscompany of family and friends. I declare you to be husbond and wife.


Aydın, you may now kiss the bride.
I now present to you Mr. And.Mrs Öndül.

 

Semiramis Yatı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aydın Öndül

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here