06232017Cu
Last updateCts, 23 Tem 2016 1pm

marketbanner-1

Vincent Geleceğin Şampiyonu Mu?

26 Ekim 2015 Yazan Satranç Okulu
vincent yetenekYeni bir yetenek daha Chessbase'in sunumuyla dünya satranç gündemine girdi. 10 yaşındaki Alman oyuncu Vincent şimdiden 2350 eloya sahip ve üstelik çok daha güçlü olduğu düşünülüyor. Müzisyen anne babanın çocuğu olan Vincent aynı zamanda piyanist ama elbette asıl parladığı alan satranç. Vincent önce genç yeteneklerle çalışan Gisbert Jacoby ile görüştürülüyor sonra da artık en üst düzey antrenör olarak kabul edilebilecek Kasparov ile.

Alkışlar Mamedyarov İçin!

23 Eylül 2015 Yazan Satranç Okulu
caruana mamedyarov

Bakü'de oynanmakta olan Dünya Kupası'nda Azeri Büyükusta Mamedyarov genç yıldız Caruana'yı eledi. Kupanın dördüncü turunda beyaz taşlarla 1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Fg5 şeklinde sıra dışı devam eden Mamedyarov, şah kanadında çok kuvvetli bir atak başlattı. Rakibi keskin tehditler karşısında mattan kurtulamaz hale gelince terk etti. Azeri seyirciler sessizliğin nadiren bozulduğu bu spor dalında alkışlarla ülkenin spor idollünü kutlamaktan geri kalmadılar. Sonraki oyunu berabere olunca Mamedyarov hem ilk sekize girdi hem de güçlü Caruana'yı eleyerek Carlsen'in güçlü rakiplerinden biri olduğunu ispatladı.

 

"Kapa çeneni Kasparov"

04 May 2015 Yazan Super User

kasparov-maherProfesyonel satrancı bıraktıktan ve politikaya atıldıktan sonra Kasparov'un başına gelmeyen kalmadı. Konuşma için bulunduğu salonda birisi kafasına satranç tahtasını geçirdi. Konuşma yaparken cinsel gönderme yapan uçan bir cisim salonda uçuruldu. Defalarca polis tarafından gözaltına alındı ve dayak yedi. Son olarak ise Amerika'da çok takip edilen bir politik şov programında Kasparov şaka yollu olsa da öyle bir laf yedi ki ne yapacağını şaşırdı!

Carlsen'in Gizli Yardımcısı Kim?

02 May 2015 Yazan Super User

carlsen-ufak"Neden bilemiyorum diğerleri çok istikrarsız" diye demeç verdi Carlsen. Ayrıca 2700 üzeri olan ve iyi basketbol oynayan bilinmeyen yardımcısı hakkında ser verdir sır vermedi. Norveç'te  Çarşamba günü Carlsen ve menajeri Espen Agdestein ile yapılan basın toplantısı ilgi gördü. Magnus'un 5 Mayıs'ta uygulamasındaki yarışmayı kazananlarla New York'ta yapacağı maç ve diğer konular konuşuldu.

Ayrıca SAS havayollarının uluslararası uçuşlarda  Carlsen uygulamasını yolculara açması ve SAS eğlence sistemine dahil edilmesinden bahsedildi.

Kasparov'dan Muhteşem Dönüş!

27 Nisan 2015 Yazan Super User

kasparov-short

10 yıl önce Kasparov gücünün zirvesindeyken satrancı bir anda bırakıverince satranç dünyası büyük şaşkınlığa uğramıştı. Profesyonel olarak satranç ile ilgilenmeyeceğini ama bazen gösteri maçları yapabileceğini söyleyen Kasparov eski rakibi Nigel Short ile karşılaştı. 1993 yılında iki oyuncunun yaptığı maçı Kasparov farklı biçimde kazanmıştı. Geçen 10 yılda Kasparov profesyonel satrançta uzaktı. Short ise 49 yaşında olmasına rağmen 2678 eloya sahipti ve üstelik kısa bir süre önce kuvvetli bir açık turnuvada kazanmıştı. İkili arasında oynanan iki rapid ve 8 yıldırım oyun Kasparov'un büyük üstünlüğü ile sonuçlandı.

Shamkir Tur 6 - Caruana!

24 Nisan 2015 Yazan Super User

caruana-kazandi-shamkir

Shamkir Turnuvasının 6. turunda tek galibiyet İtalyan Büyükusta Caruana'dan geldi. Önceki turda Mamedyarov'a kaybeden Kramnik bu sefer de Caruana'ya kaybetti. Açılışta iyi konuma geçen Kramnik her ne kadar abartılı biçimde "Kazanmaya çok yakındım" diye yorum yapsa da Caruana konumu "Çok tatsız" diye değerlendiriyordu. Kramnik erken bir şekilde konumu açınca Caruana karşı bir atak ile kazanmayı bildi. Siyahla oynayan Carlsen rakibinin sağlam oyunu karşısında berabereden öteye gidemedi. Diğer oyunlar da berabere bitti. 6 tur sonunda 4.5 puan ile Carlsen lider. Wesley So ise 4 puan ile ikinci sırada.

Wesley So Lider!

21 Nisan 2015 Yazan Super User

wesley-lider

Shamkir Turnuvası'nın en genç oyuncusu Wesley mükemmel bir oyunsonu tekniği ile GM Rauf Mamedov'u yenerek tek başına lider oldu. İlk kez böyle üst düzey bir turnuvada oynayan So'nun şu ana kadar ki performansı göz alıcı. Rakibinin ufak hatasını affetmeyerek kazanan So'nun  oyunsonu tekniği Carlsen'i anımsattı. Carlsen turnuavda pek de iyi gitmeyen İngiliz Büyükusta Adams'a karşı oynadı. Karışık bir konum yaratarak kalite feda etmesine rağmen yarım puan alabildi. Eski tüfekler Kramnik ve Anand'ın oyunu ise uzun bir açılış teorisinden sonra berabere bitti. Oyun ilginç olmayabilir belki ama basın konferansları ilginçti.

Carlsen büyük patron!

20 Nisan 2015 Yazan Super User


kral carlsenShamkir Turnuvası'nın üçüncü turunda siyahla Hollanda Savunması'nda Taş Duvar Sistemi'ni oynayan Carlsen rakibi Caruana'yı yenerek Wesley So ile beraber liderliğe oturdu. Daha önce de Grenke Turnuvası'nda Anand'ı Taş Duvar Sistem ile yenen Carlsen büyük olasılıkla Hollanda Savunması'nın daha geniş çevreler tarafından benimsenmesini sağlayacak. Geçmiş karşılaşmalarında hep 1.e4 oynayan Caruana bu sefer 1.d4 oynayarak çevreleri şaşırttı ama Carlsen'in oyunu kesinlikle bu sürprizden etkilenmemiş gözüküyordu. Girilen oyunsonunda Carlsen'in iki kalesi ve atı, Caruana'nın ise iki kalesi ve fianchetto fili vardı. Caruana oyunsonunda arka arkaya kötü hamleler yapınca berabere olduğu düşünülen konumu Carlsen kazandı. Artık berabere olduğu düşünülen konumları Carlsen'in en üst düzey oyunculara karşı kazanması sıradan bir olay haline gelmiş durumda.

Carlsen kazandı, diğerleri berabere

18 Nisan 2015 Yazan Super User

carlsen-kazandi

Shamkir Turnuvası'nın ikinci turunda beyazla oynayan Carlsen rakibi Mamedyarov'u rahat sayılacak şekilde yendi. Slav Savunması'nda Schlechter Sistemi tercih eden Mamedyarov 10...Ae4? yapınca konumu giderek kötüleşti ve şüphesiz konumsal insiyatifi vereceğiniz son oyuncu da Carlsen olmalıdır. Oyunun devamı tek yönlü gelişti ve Carlsen hızlıca galibiyete ulaştı. Diğer 3 masada ise maçlar beraberlikle sonuçlandı.

Carlsen ucuz kurtardı!

18 Nisan 2015 Yazan Super User

shamkir-gorunuz

Genç yaşta vefat eden Büyükusta Vugar Gashimov anısına Azerbaycan'da düzenlenen Shamkir Turnuvası'nın ilk turunda Anand ile Carlsen karşılaştı. Son iki Dünya Şampiyonluğu maçını yapan ikilinin oyunun büyük ilgi odağıydı. Siyahla Marshall Atak oynayan Carlsen büyük bir dikkatsizlik yaparak rakibinin 20. Ad5! hamlesini görmedi ve piyon altta oyunsonuna girmek zorunda kaldı. İyi bir teknikle Anand'ın kazanması beklenirken Carlsen dirençli bir oyun sergileyerek berabere yapmayı başardı. Bu beraberliği getiren sadece Carlsen'in oyun gücü mü yoksa Anand'ın Carlsen karşısında yaşadığı psikolojik zorluklar mı tartışılıyor.

Joomla SEF URLs by Artio