Carlsen – Anand oyunu berabere

0
1486

Norveç’te oynanmakta olan turnuvanın ilk iki turunda Karjakin 2 puan ile lider konumda. Turnuvanın merakla beklenen Carlsen – Anand maçı berabere bitti. Oyun boyunca baskılı oynayan Carlsen beraberlikle yetindi. Carlsen bir önceki turda da yine beyazla Topalov’a karşı beraberlik yapmıştı. Oyun sonrasında ikili Dünya Şampiyonluğu Maçıyla ilgili olmamak şartıyla soruları cevapladı.

Carlsen – Anand maçında 1…c5 2…d6’lı Sicilya Savunması’na karşı Carlsen 3.Fb5 varyantını tercih etti. Geçen yıl 3…Fd7 oynadığı oyunu kaybeden anand bu sefer en keskin kabul edilen 3…Ad7 hamlesini tercih etti. Bu varyantta da geçen sene Tiviakov’a kaybeden Anand bir yenilikle açılıştan sorunsuz çıkmayı başardı. Anand’ın d6 geri piyonuna karşı fil çifti iyi şanslar vermekteydi. Siyahın yaptığı bir hata beyaza daha iyi bir oyunsonu bitti. Taraflar el sıkıştığında Carlsen’in fazla atı vardı.

carlsen-anand-norvec

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

 

Karjakin ilk turda Radjabov’u yendikten sonra ikinci turda da Norveçli GM Hammer’ı yendi.

 

 

top-rad-norvec

 

Eski Dünya Şampiyonu Bulgar GM Veselin Topalov eski günlerine dönmüş gözüküyor. Topalov 2790 ile rating listesinde dördüncü sırada. Radjabov ile oyun beraberlikle sonuçlandı.

 

 

wang-svi-norvec

 

İlk turda Nakamura’ya kötü kaybeden Çinli GM Wang Hao ikinci turda Svidler’i yendi.

 

Bağlantılar


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!