06252017Pz
Last updateCts, 23 Tem 2016 1pm

marketbanner-1

Genel Analizli Oyunlar (49)

Lanka - Yılmaz

16 yaşındaki GM adayımız Mustafa Yılmaz, Türkiye - Letonya maçında siyah taşlarla harika bir performans gösterdi. Tecrübeli rakibi GM Lanka'yı keskin Najdorf varyantında yaptığı bir yenilikle şaşırtan Yılmaz, oyunsonunda galibiyet elde etmeyi başardı. Yandaki konumda siyahla oynayan Yılmaz 16...a4! hamlesiyle kalite feda ediyor. Oyun 17.Fxd8 Vxd8 18 Ac1 a3 19.b3 d5 ile devam etti ve bir anda siyah karelerin zayıflığı hissedilir oldu.

İşte Lanka -Yılmaz oyunu. Ekspres analiz FM Selim Gürcan.


kramnik anandKramnik,V (2772) - Anand,V (2783) [D24]
Dünya Şampiyonluğu, Bonn, ALMANYA (Maç 3), 17.10.2008
Yorumlar: IM Malcolm Pein


1.d4 d5 2.c4 c6 3.Af3 Af6 4.Ac3 e6 5.e3 Abd7 6.Fd3 dxc4 7.Fxc4 b5 8.Fd3 a6 9.e4 c5 10.e5 cxd410...Ad5 11.Axd5 exd5 12.dxc5 Axc5 13.Fc2 zayıftı ve Beyaz avantaja sahip olacaktı. 11.Axb5 axb5 12.exf6 gxf6 13.O-O Vb6 14.Ve2 Buraya kadar herşey çok iyi biliniyor. Anand?ın bu pozisyon için yeni bir hamlesi, Kramnik'i düşünmeye itiyor.

kramnik anandAnand,V (2783) - Kramnik,V (2772) [E25]
Dünya Şampiyonluğu, Bonn, ALMANYA (Maç 2), 15.10.2008
[Yorumlar: IM Malcolm Pein]
Açılış hamleleri için çok fazla intizar mevcuttu. Anand'nın değerlisi 1.e4 açılacağını öngörebiliriz ama Siyahın cevabı pek açık değildir. Katı Rus Savunması? Belki anti-kasparov silahı; Berlin Duvarı? Saygın bir Caro-Kann? Veya keskin bir sicilya? Sadece Kramnik biliyor...

1.d4 Şaşırtıcı, ama tamamiyle süpriz değil. 1.d4 ile Anand zaman zaman iyi sonuçlar elde etmiştir ve elbette özel bir hazırlığı var. 1...Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 Elbette, Kramnikte hazırlıklı olmalıydı; Sağlam Nimzo-Hint. Kramnik, yakında zamanda A. Morozevich'e karşı kaybettiği Slav defansının keskin devam yollarından kaçınıyor. 4.f3

Kıvanç Haznedaroğlu

2 GM normu ile Büyükustalığa en yakın sporcumuz olan IM Kıvanç Haznedaroğlu, 2008 yılında Aeroflot Açık Turnuvası'nda oynadığı ilginç bir oyununu analiz ediyor. 2004 yılından beri düzenli olarak Aeroflot Turnuvasına katılan Haznedaroğlu, bu turnuvada hep iyi sonuçlar elde etti. 2004 yılında B kategorisinde birinciliği son turda kıl payı kaçırarak 7'nci oldu. 2005 yılında GM kategorisinde +1 sonuç elde etti. 2006 yılında ise GM normunu ve derece şansını yine son turda kaçırdı. Son Aeroflot Turnuvası'nda ise 4'te 1 puanla başladı ama geri kalan 5 oyunda 4,5 puan alarak dereceye girdi! Kıvanç Haznedaroğlu başarılı sporculuğunun yanı sıra antrenörlük çalışmalarında da bulunuyor ve aynı zamanda Haznedaroğlu Satranç Merkezi'nin kurucusu. İşte analizli Haznedaroğlu - Nechepurenko oyunu

im-esenIM Barış Esen son yıllarda Türk satrancının en çok umut bağladığı isimlerden birisi(ydi). Henüz 19 yaşındayken IM olan ve 2450 ratinge hızla tırmanan Esen kısa bir süre önce kendi isteğiyle Milli Takımdan ayrıldı. Sebebi ise pek çok usta oyuncunun yaşadığı çelişki. Bir yanda Türkiye'de satrancın yaygınlaşmasıyla artan antrenörlük imkanı ve ciddi gelirler, bir yanda ise GM olma yolunda, profesyonel sporculuğa odaklanarak yapılması zorunlu ağır antrenmanlar ve stresli turnuva ortamları. IM Barış Esen gençliğinin verdiği heyecanla TSF'nin verdiği imkanları acımasızca eleştiriyor, verilen maaşı yeterli bulmuyor. Son yıllardaki satranç atılımlarının, alınan GM normlarının, pek çok başarının TSF'nin gayretleri sayesinde olduğunu düşünenler çoğunluktadır ama sonuç olarak IM Barış Esen Milli Takıma noktayı koydu ve antrenör olarak çalışmak istiyor.

Şu adreste Öğretmenlik/Antrenörlük sekmesine tıklayanlar dersler hakkında bilgi alabilirler. Haberin devamında ise FM Selim Çıtak'ın Esen'le yaptığı röportaj bulunmakta.

Kotronias-Esen 2007 Analiz Barış Esen

Esen-Socko 2007 Analiz Barış Esen

haznedar_can

2000 yılından beri TSF'nin gerçekleştirdiği  köklü atılımlar iki genç oyuncumuzun çabalarıyla birleşince GM (Büyükusta) tohumları nihayet yeşermeye başladı. Kısa bir süre önce ilk GM normunu alan Kıvanç Haznedaroğlu, Olomouc Kapalı GM Turnuvası'nda hem GM normu aldı hem de birinci oldu. 17 yaşındaki Emre Can ise bu genç yaşına rağmen diğer kapalı GM Turnuvası'nda en yakın rakibine 1,5 puan fark atarak birinciliği GM normuyla beraber elde etti. Beyefendilikleriyle de tanınan bu iki genç sporcumuzun en kısa sürede GM olarak arkadan gelen gençlerimize doğru bir rol model olmalarını diliyoruz. Bu vesile ile başta sporcularımız olmak üzere TSF Başkanı Yazıcı ve yönetimini, sporcularımızın yetişmesinde emeği geçen herkesi kutlarız. Sitemizin aynı zamanda katkıcılarından biri olan IM Kıvanç Haznedaroğlu turnuvadaki önemli oyunlarını Satranç Okulu ailesiyle paylaşıyor. (resimler TSF)

Haznedaroğlu'nun 5 analizli oyunu için tıklayın

Turnuva web sayfası  Çapraz Tablo Valoz Kupası  Çapraz Tablo Jihlavenka Kupası

 

MAmedyarov Corus Turnuvasının B kategorisi de tüm heyecanı ile sürmekte. 12'inci tur sonunda Nikolic'i yenen Mamedyarov, Nielsen'e kaybeden Karjakin'e yetişti. Mamedyarov'u 8.5 puan ile eş birinciliğe çıkartan galibiyeti gerçekten çarpıcı. Diyagramda görülen konumda Mamedyarov 15...Kxe3!! ile konumsal bir kalite fedası yaparak oyunu 34 hamlede kazanmayı başardı. Bu tür bir fedayı Mamedyarov ilk defa yapmıyor. Daha az elverişli bir konumda, Kalenin taşla alındığı Kharitonov oyununda da fedayı başarı ile uygulamıştı. Bahsi geçen oyunlar için tıklayınız

miskolcpartyoneufak GM Vladimir Kramnik, Dünya Şampiyonu, ve Macaristan'ın en iyi oyuncusu GM Peter Leko arasındaki Hızlı Satranç Maçı 23 - 30 Nisan tarihleri arasında Macaristan'ın Miskolc kentindeki Ulusal Tiyatroda oynandı. Kramnik maçı 4,5-3,5 kazanmayı başardı.  Yorumlu 1. ve 2. parti haberin devamında.

Oyunları izleyin | Oyunları indirin

 

 Saniyede sadece bir hamle hesaplayabilen insan, saniyede 8 milyon hamle hesaplayan inanılmaz makine karşısında mücadelesini sürdürüyor. Makinenin asla dikkati dağılmıyor, yorulmuyor, fiziksel rahatsızlık duymuyor. Kramnik ise dev satranç ekranının yansıması altında sürekli tetikte durmak zorunda çünkü en ufak bir dikkatsizlik ikinci oyunda olduğu gibi anında cezalandırılacak. Maçın üçüncü oyunu beraberlikle sonuçlandı. Haberin devamında Ferdi Sert tarafından çevrilen oyun analizini takip edebilirsiniz.
Joomla SEF URLs by Artio