06232017Cu
Last updateCts, 23 Tem 2016 1pm

marketbanner-1

Fischer Ruslara Karşı

Fischer Ruslara Karşı (11)

Russians versus Fischer kitabından önemli bölümlerin çevirisi. Çeviren FM Selim Gürcan

fischer efsaneBobby Fischer büyük olası>lıkla diğer dünya şampiyonlarından daha çok dikkat ve derin bir ilgi toplamıştır. Resimleri en prestijli satranç degilerinin kapaklarını süslemiş ve hakkında yüzlerce makale ve kitap yazılmıştır. ABD'de hakkında 'Master Prime' isimli bir roman bile yazılmıştır.

Gerçekten de Amerikalı oyuncu, satranç tarihinde eşi bulunmayan bir fenomendir. Bununla beraber Fischer'in geniş kesimler tarafından büyük ilgi görmesinin sebebi sadece inanılmaz yeteneği ve olağanüstü başarılarından değil, aynı zamanda Büyükusta Bisguier'in de doğru bir biçimde ifade ettiği şekilde 'Rusları kendi oyunlarında yenmek ' başarısını göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Batı ile Doğu arasındaki soğuk savaşla bağlantılı olarak, Sovyet ideolojisi Fischer ile olan satranç mücadelelerini politik bir mücadeleye; iki sistemin mücadelesine dönüştürmüştür. Komünist ülkelerdeki satranca yönelik bu düşüncenin arkasında yatan düşünceyi S.S.C.B.'den iltica eden Lev Alburt şöyle anlatıyor:

tal fischer petrosianZürih-59

Mayıs19-Haziran 8,1959 Sonuçlar: 1. M. Tal(SSCB) 15'de 11.5; 2.S.Gligoric-11; 3-4 P.Keres(SSCB) ve R.Fischer-10.5 5-6.B.Larsen ve W.Unzicker-9.5; 7.H.Barcza-8.5; 8.F.Olafsson-8, vesaire

Ruslar-Fischer  "0.5-1.5"


KERES:Turnuva Avrupa'nın en eskisi Zürih Satranç Camiasının 150.yıldönümüne ithaf edildi. Pek çok kuvvetli yarışmacı katıldı. Şüphesiz bu turnuva o yılın en ilginç yarışmasıydı. Aynı zamanda mükemmel organizasyonu ve İsviçreli oyuncuların candan misafirperverliğini belirtmek isterim. Her gün 500'den fazla seyirci vardı ve hafta sonları organizatörler oyunları daha büyük salonlara aktarmak zorunda kalıyorlardı. Yeni yükselen iki yıldızın: MikhailTal'in ve BobbyFischer'in katılımıyla da daha belirgin bir heyecan vardı. Amerikalı oyuncunun performansı çok iyiydi ama o günlerde "Riga sihirbazı" nı yakalamak hiç de mümkün değildi.
fischer-spasskyBled-Zagreb-Belgrad-59 6 Eylül-31 Kasım, 1959
Adaylar Turnuvası (herkes birbiriyle dörder oyun oynuyor) Sonuç: 1.M.Tal(SSCB)- 28'de 20; 2.P.Keres(SSCB)-18.5; 3.T Petrosyan(SSCB)- 15.5; 4.V.Smyslov(SSCB)-15; 5-6.S.Gligoric ve R.Fischer-12.5; 7.F.Olafsson-10; 8.P.Benko-9

Ruslar-Fischer 11:5

Portoroz'dan bir yıl sonra Yugoslavya'da yeniden çetin bir mücadele ama bu sefer en düzeyde mücadele başladı. Çok az kişi turnuvayı bir Sovyet oyuncunun kazanacağından şüphe duyuyordu. Ama dördünden hangisi kazanacaktı?

"Gligoric'de ciddi bir aday olabilir" turnuva galibi Tal'in görüşü böyleydi. "Fischer 'e gelince, bana geliyor ki o böyle zor bir turnuva için çok genç"
fischer dergiMar del Plata-60Sonuçlar: 1-2. B.Spassky(SSCB) ve R.Fischer- 15'de 13.5; 3.D.Bronstein(SSCB) - 11.5; 4.F.Olafsson - 11, vesaire

Ruslar-Fischer 1.5-0.5

SPASSKY: "Bu yıl David Bronstein ile ben Güney Amerika'nın Atlantik sahilinde bir sayfiye kasabası olan Mar del Plata'da gelenksel bir turnuvada oynadık.

"Buenos Aires havaalanından çıkar çıkmaz, Mar del Plata'ya giden treni yakalamak zorundaydık. Bütün yarışmacıların neredeyse bu trende olduğu ortaya çıktı. Hızlı ve samimi bir şekilde tanıştık, ve turnuva bir nevi başlamış oldu. Yedi saat ve 450 kilometrelik bir yolculuktu ve sohbet için bol zaman bulduk. Arjantinli oyuncular özellikle o sırada Moskova'da oynanmakta olan Botvinnik ile Tal'in maçıyla ilgileniyorlardı. bizim tahminimiz o­nları tatmin etmedi çünkü ben ve Bronstein maçın sonucu hakkında o­nların tersi fikirlere sahiptik. Fakat Fischer konu hakkında son yorumu yaptı. "Botvinnik kolayca Tal'i yenecek" diye kesin bir şekilde iddia etti.
fischer taimanov maciVancouver-71 16 Mayıs-2 Haziran,1971 Ruslar (M.Taimanov, Vasyukov ve Balashov Kotov'un yönetimi altında)-Fischer 0-6

TAIMANOV:
Rakibimin adını Mallorca'daki İnterzonal Turnuvası'nın hemen ardından öğrendim. Fischer kesin bir şekilde favori idi. 

Kura sonunda bana o­nun ismi çıkınca, arkadaşlarım güçlükle enişdelerini gizleyebiliyorlardı. Bana gelince ben üzgün değildim çünkü en başta iyimser bir insanım ve şanslı yıldızıma güvenirim. İkinci olarak dünya şampiyonluğu maçı oynama hedefini kendim için belirlediğimden, eninde sonunda o­nunla oynamak zorunda kalacaktım ve ne kadar yakın olursa o kadar iyi olacaktı.

"Çevremdeki çok az insan bendeki bu iyimserliği paylaşıyordu ev basın neredeyse Fischer'in maçı kazanacağı konusunda hemfikirdi. Bu yorumlar sebepsiz de değildi. Botvinnik gazetelerden birine Fischer'in galip geleceğinden emin olduğunu söylemişti. Tal'de bu görüşe katılıyordu ve en iyi şansımın Fischer 'in kendini güvende hissetmediği karışık oyunlarda olduğunu söylüyordu.
buenos aires 1960Buenos Aires-60 Sonuçlar: 1-2. V Korchnoi(SSCB) ve Reshevsky 19'da 13; 3.L.Szabo - 12; 4-7.C.Guimard, H,Rossetto, M.Taimanov(SSCB), ve L.Evans - 11;8-9.F.Olafsson ve W.Unzicker - 10.5 ; 10.S.Gligoric - 10;11-12. P.Benko ve W.Uhlmann - 9;13-16.B.Wexler, B.Ivkov,L.Pachman, ve R.Fischer - 8.5, vesaire

Ruslar-Fischer 1-1

TAIMANOV: "Bobby Fischer'le parlak kariyerinin yükselişi esnasında Buenos Aires'deki önemli bir turnuvada karşılaştım. Fischer daha yeni 17'sine girmişti ama çoktan kendisini dünyanın en kuvetli satranççılarından biri olarak kabul ettirtmişti. Başarıları afallatıcıydı, tam bir satranç dahisi.
fischer taimanov maciSSCB Satranç Federasyonunun Koçlarını Komitesinin Toplantı Anları Mevcut olanlar: >Averbach, Alotertsev, Antoshin, Balashov, Baturinsky. I.Boleslavsky, I.Bondarevsky, Bykhovsky, Vasyulov, Keres , Konstantinopolsky, Kotov, Petrosyan, Spasskyi Suetin, Taimanov

1.Konu: Petrosyan Huebner maçının sonuçları üzerine
Karar: Petrosyan-Huebner maçının sonuçları tatmin edici

2.Konu: Fischer taimanov maçının sonuçları üzerine


Kotov: Terketmeden önce, komite'de bize söylendi ki: Kesin olarak kazanmak gerekli değil ama mücadele edip, makul bir skor almamız bekleniyor. Ne yazık ki bu olmadı ve Sovyet satranç tarihindeki en büyük yenilgiyi elde ettik. 21 saatlik bir uçuştan sonra vardık. Hiç bir hazırlık yoktu. Sanki Kanada Federasyonu varolmamış gibiydi. (Başkan John Prentice Maç boyunca iki üç kez gözüktü) Bir sonraki gün turnuva salonuna baktık. Sunulan şartlar yetersizdi. Reddettik. Diğer oda daha iyiydi ama Fischer beğenmedi. Üçüncü oda da kırmızı halıyı vb şeyleri beğenmedi. Tartışmalar sırasında Fischer huzursuzdu , sandalyeye gelişi güzel yayıldı, elini ağzına yapıştırmıştı, daha sonra kalktı, yorgun olduğunu söyleyip terketti.
Buenos Aires - 71
fischer petrosian maci29 Eylül- 26 Kasım, 1971
Petrosyan-Fischer
Kandidatlar Final Maçı
"Ruslar(T.Petrosyan, Yu.Averbach ve A.Suetin V. Baturinsky'nin liderliğinde)-Fischer" 2.5-6.5 PETROSYAN: "Fischer 'le oynama vaktim gelmişti. Tam olarak kimle karşı karşıya olduğumun bilincindeydim. Sadece rakibimin olağanüstü oyun gücüne karşı değil, ama aynı zamanda turnuva öncesi en ufak detaylar gözönüne alınatak bütün güçler seferber edilmeliydi. Maçın oynanma şartları özellikle çok önemliydi.

"Satrançta psikoloji hakkında çok konuşulur veya genel anlamda psikoloji hakkında. Rakibi tanımadığı vaziyete çekip, önceden hazırlanmış bir varyanta düşürmek ve rakibin en hoşlanmayacağı taktikleri kullanmak artık seyrek olarak satrançta psikolojinin konusuna giriyor, bunlar daha çok satrancın pratik ve rasyonel anlayışı içinde değerlendirilebilir. Üst seviyede ise olaylar çok daha karışıktır. Ve bu olaylar uzun süredir Fischer 'in lehine işliyordu. Maç başlamadan uzun süre önce aradığı tüm ayrıcalıkları ve koşulları sağlıyordu.
<fischevespasskyReykjavik-72 11 Temmuz - 1 Eylül, 1972
SPASSKY - FISCHER Dünya Şampiyonluğu Maçı

"Ruslar(B.Spassky, Ye.Geller, N.Krogius, ve I.Nei) - Fischer" 8.5-12.5

KROGIUS
: "Reyjkavik'e giderken, Fischer'le tanışmaya can atıyordum çünkü bunu uzun teorik bir hazırlık takip edecekti. Satranç oyuncusu ve bir psikolog olarak bana düşen görev bir yıldan fazladır 'Fischer sorunu' üzerine yaptığım çalışmalardı.

"FIDE'nin belirlediği programa göre açılış töreni ve kuraların çekimi 1 Temmuz olarak belirlenmiş ve oyunlar da 2 Temmuz'da başlayacaktı. Sovyet delegasyonu İzlanda'nın başkentine bu tarihin çok öncesinde geldi. Ama kimse Amerikalıların ne zaman geleceğini söyleyemiyordu. 1 Temmuz sabahı FIDE Başkanı Max Euwe baş hakem Büyükusta Lothar Schmid'e katılmak üzere Reykjavik'e uçtu. Gazeteciler de gelmeye başladılar. Zaman ilerliyordu ve Fischer 'den hala haber yoktu.
FischerveKarpovKarpov'un Hatırladıkları. Komünist Parti Merkez Komitesi'nin Gizli dökümanları.

Fischer cephesinde neler oluyordu? Şaşırtıcı 2780 ratingine de ulaşarak, hayatının amacına ulaştıktan sonra satranca olan ilgisini kaybetmişti. Botvinnik 'in sözleriyle kendisini satranç dünyasından bir Çin Seddi'yle ayırmıştı. Reyjkavik Dünya Şampiyonası'ndan sonra tek bir yarışmaya bile katılmadı, bir tek oyun bile oynamadı ve tek bir analiz bile yayınlamadı.

Joomla SEF URLs by Artio