06262017Pzt
Last updateCts, 23 Tem 2016 1pm

marketbanner-1

Asrın Satranç Maçı (6)

Genel Bilgi : Fischer ve Spassky 70'li yıllarda yaşamış iki ünlü satranççıdır. Rus ve o zamanlar dünya şampiyonu olan Spassky ile Amerikalı Fischer'in karşılaşması milyonlarca insanın dikkatini çeken bir karşılaşma olmuştu. Fischer'in kaprisleriyle rekor denebilecek bir düzeye ulaşan para ödülü dünyada satranca gerekli değerin verilmesini sağlamıştır. Çünkü bu maçtan sonra hiçbir büyük usta artık düşük ödüllü turnuvalara katılmamış, Turnuvalar parasızlık nedeniyle iptal edilmemiştir.

fischer spassky aktorlerYetenek beceri ve amaçlarının, okyanus ortasında, ağaçlarla kaplı bir küçük adada bir araya getirdiği iki adam arasında, yetişme tarzları ve huyları bakımından dağlar kadar fark vardı.

Satrancı ve şampiyonlarını yakından izleyen bir Rus şöyle demiştir ; " Spassky'yi anlayabilmek için, en sevdiği romancının Dostoyevsky, en sevdiği bestecinin de Scriabin olduğunu bilmeniz gerekir" Scriabin, yüzyılın başlarında yaşamış ve metafizik romantizm türünde eserler vermiş bir Rus bestecisidir.

fischer-ratingUluslararası satranç kuralları son derece açıktır: Dünya şampiyonluğu yarışmasının ilk basamağını oluşturan bölgesel turnuvaların, bir önceki 3 yıllık dönem sonunda şampiyonu ortaya çıkaran yarışmanın yapıldığı takvim yılının bitiminden önce tamamlanmış olması gerekir. Bu şartın yerine getirilebilmesi için ise, bölgesel turnuva hazırlıklarına sonbahardan önce girişilmesi zorunlu olmaktadır.

İşte 1969 yılının yazındaki durum da buydu. Yeni dünya şampiyonu Leningrad'lı genç (32 yaşında) gazete yazarı Boris Spassky, gösterişsiz bir biçimde de olsa, zaferin tadını çıkarmaya koyulmuştu. O uzun ve yıpratıcı turnuva ve karşılaşmalar artık geride kalmıştı ; 3 yıllık bir süre boyunca kimse tarafından defi edilmeden elinde tutacaktı şampiyonluğu.

sampiyonlar-toplu1. Ustalar Nasıl çarpışır?

17 Haziran 1969 günü, Boris Spassky adında genç ve parlak bir Rus satranç yıldızı, Moskova'da büyük bir salonu dolduran büyülenmiş seyircilerin önünde vatandaşı Tigran Petrosian'ı yenerek Dünya Satranç şampiyonluğunu ele geçirmeyi başardı. Ne var ki, Moskova'nın Estrada Tiyatrosu sahnesinde oynanan dramın son perdesi inerken, dünyanın başka yerlerinde ve hemen ayni sıralarda perdeler, son sahnesiyle bütün dünyanın ilgisini satranç adli eski ve o­nurlu ancak çok ihmal edilmiş oyunun üstüne görülmemiş biçimde çekecek yeni bir dram için açılmaktaydılar.

fischer mektupFischer'in Özür Dileme Mektubunun Tam Metni  

Azizim Boris,

Açılış törenine katılmamakla yaptığım saygısızlığı lütfen bağışlayınız. İzlandalı organizatörlerle para konusunda sürüp giden anlaşmazlığa kendimi fazlasıyla kaptırmam beni böyle bir davranışa sürüklemiş bulunuyor. Bunun sizi ve satranca büyük değer veren ülkeniz Sovyetler Birliği'ni rencide etmiş olmasından dolayı çok üzgünüm.

Fischer-Petrosian maçı bittikten sonra, satranç dünyasının sakin bir döneme gireceği ve -bu sürede ustalar arasında herhangi bir maç ya da turnuva bulunmadığına göre- ünvan maçının başladığı ana kadar, heyecan yaratacak hiçbir olayla karşılaşılmayacağı sanılmaktaydı. Oysa asıl büyük olaylar bu dönemde, satranç tahtasından uzakta manevralar biçiminde ortaya çıktı ve satrancı gazetelerin iç sayfalarında sıkışıp kaldığı küçücük yerlerden kurtarıp baş sayfalara oturttu.

Joomla SEF URLs by Artio